BATTLE OF THE SOMME

ROLL OF HONOUR

Home

Cemeteries

WARLENCOURT BRITISH

CEMETERY

This cemetery contains 3 507 Commonwealth burials and commemorations of the First World War of whom 1 359 identified casualties of the Battle of the Somme (23rd June-30th November 1916).

A

C.E. ADAMS

26th Australian Infantry

M. ADAMS

2nd South African Infantry

E. AGERSKOW

1/4th East Yorkshire

W. ALDERSON

1/9th Durham Light Infantry

F. ALDRIDGE

1/5th Royal Warwickshire

W. ALEXANDER

1/23rd London

A. ALLCRAFT

1/7th London

A.C. ALLEN

8th Black Watch

J. ALLEN

1/7th London

R.H. ALLEN

2nd Canterbury

S.T. ALLEN

11th Royal West Kent

W.E. AMBROSE

11th Royal West Kent

G. AMMON

1st South African Infantry

G. ANDERSON

1/7th London

G. ANDERSON

3rd South African Infantry

H.A. ANDERSON

1/7th London

W. ANDERSON

1/21st London

A. ANDREWS

1st South African Infantry

R. ANDREWS

1/6th London

R. ANKERS

1/8th London

H.B. ANNANBERG

2nd Royal Sussex

T.F. APPLAGARTH

1/6th Durham Light Infantry

A.E. APPLETON

1/7th London

W.H. ARCHER

1/19th London

G.A. ARMES

28th Australian Infantry

H. ARMITAGE

3rd New Zealand Rifle Brigade

W. ARMITAGE

18th K.R.R.C.

D. ARMSTRONG

1/5th Northumberland Fusiliers

J. ARMSTRONG, MM

1/6th Durham Light Infantry

W.H. ARNOLD

21st Australian Infantry

E.E. ARNOTT

2nd Welsh

J. ASBURY

18th Liverpool

W.A. ASHBY

1/8th London

W.F. ASHTON

1st South African Infantry

G.J.H. ASHWIN

1/5th Durham Light Infantry

E.R. ATKINS

28th Australian Infantry

E. ATKINSON

1/5th Northumberland Fusiliers

J. ATKINSON

1/8th Durham Light Infantry

T.E. ATTER

1/8th London

C. ATTRIDGE

26th Australian Infantry

J. AVERY

10th Gloucestershire

F.O. AYRE

1/15th London

J. AYTON

2nd Bedfordshire

B

E.C. BABB

2nd South African Infantry

A.J. BABBS

1/17th London

C.W. BADEN

2nd Wiltshire

T. BADMAN

1/8th London

W.J. BAGGE

11th Royal West Kent

G. BAILEY

1/6th Durham Light Infantry

J.A.E. BAILEY

1/7th Northumberland Fusiliers

W.T. BAIN

26th Australian Infantry

G.H. BAIRD

5th Cameron Highlanders

J.M. BAIRD

19th Australian Infantry

W. BAIRD

7th Seaforth Highlanders

A. BAKER

1/7th Northumberland Fusiliers

C.P. BAKER

Royal Field Artillery

H.J. BAKER

1st Northamptonshire

H.J. BAKER

2nd Wellington

E. BALDWIN

1/15th London

A.C. BALFOUR

1/21st London

A.T.J. BALKWILL

8th Black Watch

E.F. BANCROFT

1st South African Infantry

T.H. BANNISTER

1st Loyal North Lancashire

T. BARBER

17th Liverpool

T.E. BARCLAY

1/7th Northumberland Fusiliers

H.W. BARGERY

1/15th London

L. BARKER

24th Australian Infantry

N. BARKER

1/6th Durham Light Infantry

R. BARLOW

7th Australian Field Company

T. BARNES

1st Loyal North Lancashire

W. BARNES

17th Liverpool

W. BARRETT

17th Liverpool

J. BARRITT

1/8th London

C. BARTLETT

1/8th London

J. BARTLETT

1/7th London

C.R.H. BARTRAM

1/8th London

E.M.T. BATSTONE

1/7th London

A. BEAN

2nd Bedfordshire

R. BEATTIE

1/8th Durham Light Infantry

T.A.G. BEAUMONT

3rd New Zealand Rifle Brigade

A.W. BEAZELEY

1/8th London

N. BEBB

18th K.R.R.C.

J. BELCHER

5th Cameron Highlanders

W. BELCHER

1/5th Gloucestershire

C.A. BELL

25th Australian Infantry

D. BELL

9th Cameronians

F.D.L. BELL

1/15th London

J. BELL, MM

1/9th Durham Light Infantry

J. BELL

1/8th London

W. BELL

1/8th Durham Light Infantry

J.G. BELLIS

17th Liverpool

W. BENDALL

2nd Wiltshire

A.G. BENHAM

1/23rd London

A.E. BENNETT

25th Australian Infantry

E.V. BENNETT

11th Royal West Kent

W.E. BENNETT

1/21st London

W.H. BENNETT

2nd Bedfordshire

C.R. BENSON

19th Australian Infantry

F.J. BENSON

2/7th Royal Warwickshire

R. BENZIE

1st Otago

F.D.E. BERG

26th Australian Infantry

H.S. BERNARD

1st Otago

W.R. BERRY

1/22nd London

H.P. BERTOGLIO

1/21st London

A.M. BESANT

1/20th London

S.J. BEST

1/20th London

E. BESWICK

1/23rd London

T. BIGGS

1/6th Gloucestershire

W.J. BIGGS

1/8th London

A.A. BINKS

1/21st London

W.G. BIRCHER

1/5th Gloucestershire

C. BISHOP

4th South African Infantry

D.J. BISHOP

25th Australian Infantry

D. BISSET

8th Black Watch

L.J. BISSLAND, MM

2nd Otago

T.M. BLABER

142nd Machine Gun Company

R. BLACKETT

1/5th Northumberland Fusiliers

G.T. BLACKWELL

1/8th London

B.C.R. BLAINE

2nd South African Infantry

A. BLAKE

2nd Otago

A.G. BLAKE

1/7th London

H.F. BLAKE

Wiltshire Rgt. & 13th Durham L.I.

W. BLAKE

1/17th London

J. BLAMPIED

23rd Middlesex

W. BLANE

1/17th London

W. BLENKLEY

1/9th Durham Light Infantry

J.A. BLITCHFORD

1/8th Worcestershire

T. BOCK

28th Australian Infantry

T. BOLGER

17th Liverpool

W.J. BOLT

1/24th London

J. BOND

1/6th Durham Light Infantry

G. BOONE

15th Canadian Infantry

C. BOOTH

1/6th Durham Light Infantry

G.A. BOUGHEY

13th Durham Light Infantry

W.J. BOURKE

2nd Australian Pioneers

S.C. BOWDERY

1/21st London

A.A. BOWKETT

1/5th Gloucestershire

A. BOWMAN

1/7th Northumberland Fusiliers

A.M. BOXSHALL

2nd Australian Pioneers

C.J. BOYD

2nd South African Infantry

F. BRADBURY

1/4th Northumberland Fusiliers

J.V. BRADBURY

1/15th London

N.W. BRADDOCK

1/5th Border

E. BRADSHAW

1/23rd London

C.H. BRECKELL

19th Australian Infantry

F.P. BRENNAN

26th Australian Infantry

G.B. BRENNAN

19th Australian Infantry

L.S. BRERETON

2nd South African Infantry

J. BRESLAN

2nd South African Infantry

G.R. BRESLAW

15th Hampshire

W.H. BRETT

11th Royal West Kent

G. BREWIS

4th South African Infantry

W. BREWIS

1/9th Durham Light Infantry

A. BRIDGEMAN

2nd Wiltshire

J.H. BRIDGER

1/7th London

H.McK. BRINE

7th Seaforth Highlanders

F.V. BRODIE

1/7th Northumberland Fusiliers

H. BROOKE

150th Machine Gun Company

S.G. BROOKS

1/6th Durham Light Infantry

F. BROOMFIELD

10th Gloucestershire

A. BROWN

1/6th Durham Light Infantry

A.H. BROWN

1st South African Infantry

C.P. BROWN

11th Royal West Kent

D.F. BROWN, VC

2nd Otago

E. BROWN

18th K.R.R.C.

H. BROWN

15th Hampshire

H. BROWN

2nd Australian Pioneers

H.E. BROWN

1/7th London

J. BROWN

8th/10th Gordon Highlanders

R. BROWN

1st Loyal North Lancashire

T. BROWN

17th Liverpool

F. BRUNSKILL

1/6th Durham Light Infantry

F. BRUTNELL

11th Northumberland Fusiliers

H.V. BRUTON

4th South African Infantry

A.H. BRYANT

1/7th London

D.H.L. BRYANT

1/17th London

R. BRYON

2nd Yorkshire

A. BUCHANAN

1/5th Northumberland Fusiliers

J.F. BUCKLAND

19th Australian Infantry

C.R. BUCKLEY

2nd South African Infantry

A. BUDD

15th Hampshire

E. BUDD

1/21st London

J.S. BUDDIE

8th/10th Gordon Highlanders

F. BULLOCK, MM

1/6th London

B.H. BUNTING

2nd Otago

G.H. BURCH

1/8th London

W. BURGESS

2nd South African Infantry

A.S. BURLEY

1/21st London

J. BURNETT

7th Seaforth Highlanders

A. BURNS

7th Cameron Highlanders

J.H. BURNS

19th Australian Infantry

W. BURTON

1/7th London

C.V. BUTLER

1/7th London

H. BYFORD

2nd Yorkshire

C

R.A. CABLE

2nd Wiltshire

J. CADEN

11th The Queen's

J.J. CADWELL

18th Liverpool

T. CAFE

1/22nd London

M. CAMERON

12th Highland Light Infantry

C.K. CAMP

24th Australian Infantry

D. CAMPBELL

7th Seaforth Highlanders

G.A. CAMPBELL

1/7th Durham Light Infantry

G. CAMPION

1/6th Durham Light Infantry

J.S. CAMPION

1/5th Northumberland Fusiliers

G.H. CARD

1/4th East Yorkshire

H. CARTER

1/7th Northumberland Fusiliers

J.A. CARTER

1/5th Northumberland Fusiliers

P.H. CARTER

28th Australian Infantry

T. CARTER

1/8th London

B. CARTWRIGHT

1/4th Northumberland Fusiliers

A.R. CARVER

2nd South African Infantry

E. CARVER

2nd Yorkshire

J.S. CASE

1/21st London

H. CATLIN

1/5th Northumberland Fusiliers

C. CATTERALL

1st Loyal North Lancashire

C. CAVE

1/17th London

H.F. CAWLEY

11th Royal West Kent

F. CHADWICK

1/8th London

A. CHALMERS

26th Australian Infantry

F.G. CHAMBERLAIN

1st Cameron Highlanders

F.H. CHAMPION

1/22nd London

C. CHANDLER

2nd Bedfordshire

G.T. CHANDLER

1/23rd London

F. CHAPLIN

1/8th Durham Light Infantry

J.W. CHAPMAN

1/23rd London

T. CHAPMAN

1/5th Northumberland Fusiliers

C.J. CHAPPELL

11th Royal West Kent

F. CHARGE

2nd Bedfordshire

J.G. CHARLTON

1/6th London

A.R. CHILD

2nd Wiltshire

R.McD.T. CHILDS

1/20th London

E.G. CHIVERS

2nd Wiltshire

W.H. CHIVERS

11th Royal West Kent

J.G.D. CHRISTIE

1/20th London

A.V. CLARE

1/21st London

A. CLARK

5th Cameron Highlanders

E. CLARK

1/6th Durham Light Infantry

H.E. CLARK

15th Hampshire

J. CLARK

8th Black Watch

J.D. CLARK

17th Liverpool

S. CLARK

1/24th London

W.A. CLARK

11th Royal West Kent

W.J.R. CLARK

8th Black Watch

A. CLARKE

1/21st London

H.W. CLARKE

1/8th Durham Light Infantry

W. CLARKE

1/5th Royal Warwickshire

W.A. CLARKE

1/7th London

W.W. CLARKE

1/20th London

E.A. CLAYDEN

1/7th Northumberland Fusiliers

J.W. CLIFFORD

18th K.R.R.C.

J.W. CLOSE

1/8th Durham Light Infantry

J.L. CLOUGHLEY

2nd Otago

V.F. COCKIN

2nd South African Infantry

F. COE

23rd Middlesex

G.A. COE

1/8th London

W. COE

1/20th London

M. COHEN

1/21st London

A.G. COLBEY

27th Australian Infantry

A.W.N. COLE

1/8th London

L. COLE

28th Australian Infantry

J. COLEMAN

19th Australian Infantry

W.P.V. COLES, MM

1/7th London

N.O. COLLEN

1st East Yorkshire

K.G. COLLIN

12th Liverpool

C.A. COLLINGS

Australian Field Artillery

R. COLLINGS

19th Australian Infantry

W.G.T. COLLINS

10th Gloucestershire

E.S. COLMER

1/8th London

H.W. COLVIN

1/17th London

D. CONNELL

1/23rd London

H.I. CONNOLLY

19th Australian Infantry

S.A. CONNOLLY

1/21st London

S.H.F. COOK

1/21st London

J. COOMBES

1/4th Gloucestershire

C. COOMBS

1/23rd London

W. COOPER

147th Machine Gun Company

W.J. COOTE

2nd Australian Pioneers

H. COPE

18th K.R.R.C.

P. CORCORAN

1/9th Durham Light Infantry

H. COURTNEY

1/6th London

A.C. COWIE

2nd Wellington

R.S. COWPER

7th Seaforth Highlanders

H.G. COX

1/8th London

J. COX

1/20th London

J.S. COX

26th Australian Infantry

G. CRABB

1/6th London

G. CRACKNELL

1/17th London

A.L. CRAIG

28th Australian Infantry

A.B. CRANE

1/22nd London

A. CRAVEN

8th Black Watch

J.C. CRAWFORD

1/20th London

A.G. CRETTENDEN

27th Australian Infantry

C. CROCKER

1/7th London

V.S. CROFT

1/7th London

W. CROFT

1/5th Northumberland Fusiliers

B. CROSS

25th Australian Infantry

F. CROSS

1/1st Bucks Bn, O.B.L.I.

H.M. CROSS

3rd South African Infantry

J. CROSS

1/5th Northumberland Fusiliers

P. CROSSE

26th Australian Infantry

D.P. CROWLEY

25th Australian Infantry

T.J. CRUMP

1/7th London

A. CRUSE

10th Argyll and Sutherland Highl.

J. CURRY

1/7th Northumberland Fusiliers

D

R. D'ARCY

17th Liverpool

A.B. DABRON

20th Australian Infantry

F.E. DACOMB

2nd South African Infantry

F.H. DARNTON

1/15th London

E.W. DARVELL

1/7th Northumberland Fusiliers

A.S. DAVEY

1/5th Northumberland Fusiliers

A. DAVIDSON

5th Cameron Highlanders

T. DAVIDSON

1/7th Northumberland Fusiliers

F. DAVIES

25th Australian Infantry

G.L. DAVIES

1/8th London

T.R. DAVIES

1st South African Infantry

W.J. DAVIES

Royal Field Artillery

E.J. DAVIS

1/21st London

E.S. DAVIS

55th Australian Infantry

H.C. DAVIS

1/7th London

H.C. DAVIS

1/21st London

O.R.S. DAVIS

19th Australian Infantry

R. DAVISON

1/7th Northumberland Fusiliers

S.F. DAWE

25th Australian Infantry

J. DAWSON

7th Seaforth Highlanders

S.G. DAY

1/23rd London

A.E. DE FRAINE

2nd Bedfordshire

H.T. DEDMAN

28th Australian Infantry

M.R. DEMEAD

1/8th London

J.E. DENHAM

1/8th London

A.F. DEVINE

28th Australian Infantry

A.A. DEWAR

20th Liverpool

A.W.D. DEWAR

1/15th London

C. DICKENS

18th K.R.R.C.

H. DICKINSON

1/7th Northumberland Fusiliers

J. DICKSON

1/21st London

A.H. DIXON

4th South African Infantry

T.H. DIXON

1/5th Northumberland Fusiliers

J.L. DOBBYN

2nd Wellington

C. DOCHERTY

1/5th Northumberland Fusiliers

J.B. DODDS, MM

10th Northumberland Fusiliers

J. DONALD

8th/10th Gordon Highlanders

W.F. DONISCH

25th Australian Infantry

J.A. DOOLEY

7th Australian Field Company

C. DOREY

2nd South African Infantry

A.E. DORMAN

Australian Field Artillery

E.G. DORNBUSCH

5th Australian M.G. Company

M. DOVE

10th Northumberland Fusiliers

R. DOWNER

1/7th London

N. DOWNING

1/21st London

H.T. DOWRY

1/6th London

W.E. DRABBLE

28th Australian Infantry

J.E. DRAKE

1/7th Northumberland Fusiliers

E. DRAPER

1st Loyal North Lancashire

B.W. DRIVER

1/15th London

A. DUFFURN

11th Royal West Kent

T.A. DUKE

1/9th Durham Light Infantry

D. DUNCAN

8th Black Watch

E. DUNN

1/7th Worcestershire

P. DUNNE

1/8th London

S.A. DUNSTAN

28th Australian Infantry

A. DUTTON

1/21st London

W. DUVAL

1st South African Infantry

W. DYKE

10th Royal West Kent

S.McP. DYKES

56th Australian Infantry

E

W. EADIE

5th Cameron Highlanders

P.G. EAGLES

1/7th London

A.H. EARL

1/7th London

W.H. EARNSHAW

1/6th Durham Light Infantry

A.W. EASTWELL

1/8th London

J. EASTWOOD

1st Loyal North Lancashire

W.G. EATON

1/8th London

G.E. ECCLESTON

17th Liverpool

N. EDDY

3rd South African Infantry

R. EDEN

1/8th London

H. EDMEAD

1/17th London

C.H. EDWARDS

3rd South African Infantry

O.R. EDWARDS

1/23rd London

W. EDWARDS

7th Seaforth Highlanders

W. EDWARDS

1/7th London

E. EGGLETON

1/21st London

J.W. ELDER

4th South African Infantry

W.D. ELEY

18th K.R.R.C.

T. ELLIOT

1/4th Northumberland Fusiliers

R. ELLIS

1/5th Durham Light Infantry

S.E.R. ELLIS

1/15th London

T.J. ELLIS

19th Australian Infantry

T.H. EMBURY

2nd Wiltshire

R. EMERY

17th Liverpool

W. EMMERSON

1/7th Durham Light Infantry

E.T. EPHGRAVE

2nd Bedfordshire

E.S. EUSTACE

1/8th London

B.J. EVANS

10th Argyll and Sutherland Highl.

E.S. EVANS

1/5th Northumberland Fusiliers

T. EVANS

1/23rd London

W.A. EVANS

1/8th Durham Light Infantry

S.A. EVES

1/5th London

F

J. FAGGMINTER

11th Royal West Kent

J. FARRALL

25th Australian Infantry

G.H. FASEY

1/6th Durham Light Infantry

E.E. FAULL

25th Australian Infantry

T.P. FAUNT

7th Seaforth Highlanders

R.T. FEATHERSTONE

1/6th Gloucestershire

A.W. FERGUSON

25th Australian Infantry

C. FERNS

1st Black Watch

P. FESTER

4th South African Infantry

T. FIDLER

28th Australian Infantry

F. FINDEN

15th Hampshire

H.B. FINK

1/7th London

W.A. FINK

1/7th London

J. FINKELL

1/4th East Yorkshire

A. FIRBY

1/9th Durham Light Infantry

G.J. FISHER

2nd Wellington

H. FISHER

1/17th London

H.C. FISHER

1/15th London

R.A. FISHER

1/17th London

J. FITZGERALD, MM

2nd Wellington

J.J. FITZPATRICK

28th Australian Infantry

P.J. FITZSIMONS

4th South African Infantry

W. FLEMING

9th Seaforth Highlanders

T.S. FLETCHER

1/6th Durham Light Infantry

L.A.L. FLOWER

1/7th London

F.R.F. FODEN

17th Liverpool

S.J. FOGARTY

2nd Australian Pioneers

R. FORREST

6th K.O.S.B.

J.M. FORRESTER

2nd South African Infantry

J. FOSTER

1/9th Durham Light Infantry

S. FOTHERGILL

11th Royal West Kent

G.T. FOULKES

1st South African Infantry

E. FOX

17th Liverpool

H. FOX

63rd Field Coy, Royal Engineers

A.C. FRANCIS

25th Australian Infantry

G. FRANCIS

11th Royal West Kent

H. FRANCIS

11th Royal West Kent

M.A.A. FRANKEN

2nd South African Infantry

G.B. FREESTON

1/15th London

W.C. FREW

2nd Otago

J.C.C. FROLICH

1/21st London

S.T. FRY

1/22nd London

A. FULLER

1/8th London

R.B. FULLER

25th Australian Infantry

J.F. FULTON

26th Trench Mortar Battery

J. FURSLAND

17th Liverpool

G

R. GALE

1/17th London

J. GALLAGHER

5th Cameron Highlanders

J.M. GALLAGHER

1/20th London

O. GALLAGHER

20th Australian Infantry

C.J. GALLOWAY

1/15th London

W. GARBUTT

1/9th Durham Light Infantry

M.W. GARDINER

25th Australian Infantry

F.W. GARDNER

1/24th London

A. GARLAND

1/4th East Yorkshire

T. GARLAND

1/4th East Yorkshire

E.R. GARNETT

2nd Wiltshire

G.W. GEE

11th Royal West Kent

E. GEORGE

1st South African Infantry

J.H. GIBBARD

28th Australian Infantry

A.A. GIBBINS

17th Liverpool

A. GIBSON

7th Seaforth Highlanders

E.H. GIBSON

1/23rd London

J.D. GIBSON

8th Black Watch

R. GIBSON

1/7th Northumberland Fusiliers

H.C. GILBERT

1/5th Durham Light Infantry

W.G. GILBERT

1/8th London

G.L. GILBEY

2nd Bedfordshire

T.J. GILFELLON

12th Durham Light Infantry

E. GILL

1st Loyal North Lancashire

J. GILL

1/7th London

A. GILLIES

7th Seaforth Highlanders

J. GLASS

1/4th Northumberland Fusiliers

R. GLEN

11th Royal Scots

H.W. GLIDLE

1st Northamptonshire

A. GLOVER

10th Gloucestershire

M. GLOVER

1st Otago

H.A. GODDARD

1/17th London

P.C. GOLD

2nd South African Infantry

A. GOLDSTONE

17th Liverpool

J.W. GOLDSTONE

2nd K.R.R.C.

E.A. GOOD

2nd South African Infantry

A.R. GOODFELLOW

1/7th London

H. GOODMAN

28th Australian Infantry

H.H. GOODRIDGE

1/7th London

A.W. GOODWIN

1/8th London

H. GOODWIN

19th Australian Infantry

A.T. GORING

4th South African Infantry

V.H. GOSSWELL

20th Australian Infantry

J.W. GOUGH

6th K.O.S.B.

H. GOWARD

1/7th Northumberland Fusiliers

D. GRAHAM

1st Black Watch

N.V. GRAHAM

1/8th London

J. GRANT

25th Australian Infantry

R.W. GRAY

1/6th Durham Light Infantry

A. GREEN

1/17th London

A.B. GREEN

3rd South African Infantry

H.G. GREEN

26th Australian Infantry

J.F. GREEN

1/7th Durham Light Infantry

H. GREENHILL

1/6th Gloucestershire

E.M. GREENWOOD

4th South African Infantry

L. GREGORY

1/7th Northumberland Fusiliers

W.H. GREGSON

7th Australian Field Company

E. GREIVE

10th Argyll and Sutherland Highl.

J. GRIFFIN

19th Australian Infantry

J.W. GRIFFITHS

18th Liverpool

T.S. GRIFFITHS

1st Loyal North Lancashire

O. GRIMES

27th Australian Infantry

D. GROAT

28th Australian Infantry

S. GRUNDON

25th Australian Infantry

C.W. GUMM

1/22nd London

F.A. GUNN

2nd South African Infantry

W.G. GWYTHER

1/8th London

H

W.H. HADLEY

1/22nd London

A. HAGUE

23rd Middlesex

J. HAILS

11th Northumberland Fusiliers

J. HAIR

1/8th Durham Light Infantry

E.J. HALEY

1/8th London

E.W. HALL

20th Australian Infantry

T. HALL

1/8th Durham Light Infantry

W. HALLIDAY

1/8th London

C. HAMILTON

1/17th London

J. HAMILTON

1/5th Border

L. HAMILTON

9th Seaforth Highlanders

W. HAMILTON

7th Seaforth Highlanders

W.J. HAMILTON

2nd Otago

T.B. HAMMOND

17th Liverpool

W. HANCOX

1/7th Worcestershire

J.W. HANDLEY

20th Liverpool

J. HANSON

1/5th Northumberland Fusiliers

W.H. HANSON

1/7th Durham Light Infantry

J. HARDEY

1/5th Border

A. HARDING

1/8th London

C.T. HARDWICK

1/9th Durham Light Infantry

W. HARDWICK

1/4th Northumberland Fusiliers

G.C. HARDY

1/8th London

S. HARGREAVES

17th Liverpool

W.J. HARKER

2nd Yorkshire

J.H. HARLE

1/6th Durham Light Infantry

R. HARLING

1/6th London

S.J. HARPER

1/5th Yorkshire

D.D. HARRIS

25th Australian Infantry

R.W.S. HARRIS

3rd South African Infantry

W. HARRIS

2nd K.R.R.C.

W. HARRIS

1/7th London

W.D. HARRIS

17th Liverpool

J.T. HARRISON

1/8th London

A. HARROLD

1/17th London

J. HARROP

1/6th Durham Light Infantry

E.J. HART

1/7th London

H.W.E. HARTLEY

1/5th Yorkshire

J. HARTLEY

7th Seaforth Highlanders

J.M. HARVARD

2nd South African Infantry

A. HARVEY

1/4th Gloucestershire

G.F. HARVEY

7th Seaforth Highlanders

H.R. HARVEY

1/15th London

J. HARWOOD

1/8th Durham Light Infantry

G. HATELY

1/7th Northumberland Fusiliers

F. HATTON

2nd Wiltshire

H. HAWKINS

10th Royal West Kent

H. HAWKINS

1st South African Infantry

R.S. HAWORTH

17th Liverpool

T.E. HAYES

1/5th Royal Warwickshire

L. HAYMAN

2nd Canterbury

P.E. HAYWARD

11th Royal West Kent

W.P. HEALY, MC

25th Australian Infantry

J. HEANEY

1st Loyal North Lancashire

S. HEATH

1/17th London

W.J. HEATH

1/6th London

A.A. HEAVEN

1/8th London

R. HEBDON

1/6th Durham Light Infantry

F. HENDERSON

19th Liverpool

G.W. HENDERSON

1/17th London

J. HENDERSON

20th Australian Infantry

J. HENDON

1/7th London

A.B. HENRY

1st South African Infantry

A. HERRINGTON

28th Australian Infantry

T.R. HEPPELL

1/21st London

H.C. HERBERT

10th Gloucestershire

E. HERON

1/8th Durham Light Infantry

A. HETHERINGTON

1/6th Durham Light Infantry

P.G. HEWETT

2nd Royal Sussex

R. HEWITT

1/5th Border

L.R. HIGGINS

1/8th Durham Light Infantry

S. HIGHAM

1st Loyal North Lancashire

C.E. HILDER

1/20th London

A.J. HILDITCH

18th Liverpool

E.J. HILL

2nd South African Infantry

G.S. HILL

1/17th London

J.B. HILL

25th Australian Infantry

J.O. HILL

1/8th Durham Light Infantry

J.C. HILSON, DCM

2nd South African Infantry

A.F. HINDS

1st South African Infantry

E.F. HINTON

1/8th London

A.T. HOBDAY

64th Field Coy, Royal Engineers

C.F. HODGES

26th Australian Infantry

G. HODGSON

1/6th Durham Light Infantry

G.A. HODGSON

1/8th Durham Light Infantry

J.E. HODGSON

1/9th Durham Light Infantry

M.R. HODGSON

28th Australian Infantry

T.W. HODGSON

151st Machine Gun Company

W. HODGSON

1/8th Durham Light Infantry

W.G.L. HODNETT

2nd South African Infantry

E.J. HOGGARD

144th Machine Gun Company

E. HOLL

1/21st London

H. HOLLIDAY

2nd South African Infantry

J. HOLLIDAY

1/6th Durham Light Infantry

S.H. HOLLINGSWORTH

1/22nd London

J.D HOLMES

2nd South African Infantry

F.L. HOLT

18th Australian Infantry

L.G. HOLT, MC

1st Loyal North Lancashire

H.S. HOLTHUSEN

1/15th London

A. HOLTON

1/8th London

J. HONEY

9th Seaforth Highlanders

J.W. HONEY

3rd South African Infantry

T.G. HOOK

2nd Royal Sussex

W.J. HOOS

17th Liverpool

V.C. HOPE

1/6th Northumberland Fusiliers

G.W. HOPPER

26th Machine Gun Company

W. HOPPER

1/8th Durham Light Infantry

D.H. HORN

25th Australian Infantry

W. HORNBY

17th Liverpool

E. HORNSBY

1/8th London

S.C. HOSKING

1/22nd London

H.S. HOULDEN

8th Royal Fusiliers

T.F. HOWARD

28th Australian Infantry

R. HOWARTH

1/6th Durham Light Infantry

G.D. HOWE

1/6th Durham Light Infantry

J.E. HOWE

1/17th London

S. HOWELL

1st South African Infantry

E. HOWLETT

64th Field Coy, Royal Engineers

T.G. HUBBARD

1/7th Northumberland Fusiliers

W.B. HUDSON

1/6th London

G. HUGHES

1/6th Northumberland Fusiliers

R. HUGHES

10th Royal West Kent

J.P. HULSE

1/8th London

W. HUMPHRIES

28th Australian Infantry

F. HUNT

1/8th London

F. HUNT

55th Australian Infantry

H. HUNT

2nd Canterbury

G.E. HUNTER

2nd Yorkshire

J.A. HURLIN

1/8th Durham Light Infantry

A. HUSKISSON

1st South African Infantry

H. HUTCHINGS

15th Hampshire

A.F. HYDE

18th Australian Infantry

J.J. HYDE

1/8th London

J.S. HYDE

1/7th London

W. HYDER

1st Cameron Highlanders

M.E. HYNES

2nd Otago

I

H.T. ILLMAN

1/22nd London

W. IMPEY

2nd Bedfordshire

A. INCE

17th Liverpool

J. INGOLDSBY

17th Liverpool

W.H. INGRAM

143rd Machine Gun Company

F. IREDALE

18th K.R.R.C.

T.H. IRWIN

25th Australian Infantry

G.E. ISON

2nd Welsh

J

J.P. JACKMAN

1/7th London

C.F. JACKSON

1/21st London

F. JACKSON

1/5th Northumberland Fusiliers

F. JACKSON

18th Liverpool

W. JACKSON

2nd Yorkshire

D. JACOB

1/17th London

H. JACOBS

1/21st London

L. JAMES

1/8th Durham Light Infantry

F.S. JANAWAY

1/21st London

F.J. JANES

10th Gloucestershire

N. JAQUES

1/6th Durham Light Infantry

G.B.T. JARDINE

5th Cameron Highlanders

W. JARED

1/8th London

D.C. JAY

10th Royal West Kent

P. JEFFERY

1/23rd London

D. JEFFREY

25th Australian Infantry

E. JEFFS

1/20th London

G. JENKINS

1/7th Northumberland Fusiliers

J.J. JENKINS

1st Gloucestershire

A.G. JENNER

1/22nd London

A.J. JENNER

1/21st London

H. JENNISON

1/8th London

W. JEPPS

1/8th London

A. JEWITT

1/4th Yorkshire

A.E. JOHNSON

1/8th London

F.E. JOHNSON

63rd Field Coy, Royal Engineers

T.R. JOHNSON

17th Liverpool

W. JOHNSON

12th Durham Light Infantry

W. JOHNSON

1/7th London

W. JOHNSTON, MM

1st Cameron Highlanders

J. JOHNSTONE

5th Cameron Highlanders

H.W. JOLLIFFE

1/23rd London

H.F. JOLLY

1/15th London

A.E. JONES

17th Liverpool

A.T. JONES

1st South African Infantry

E.C. JONES

1st South African Infantry

E.P. JONES

27th Australian Infantry

F. JONES

1/4th Royal Welsh Fusiliers

F.A. JONES

20th Australian Infantry

H.E. JONES

1/24th London

T.L. JONES

18th Liverpool

N.L. JORDAN

2nd Wellington

T. JOYCE

18th Australian Infantry

W. JOYCE

3rd New Zealand Rifle Brigade

K

M.H. KAY

1/8th Durham Light Infantry

E.C. KEEDWELL

2nd Wiltshire

W.C. KEEN

2nd Wiltshire

J. KELLY

1/9th Durham Light Infantry

J. KENCH

1/7th London

W.W. KENSELL

19th Australian Infantry

H.T. KENT

1/15th London

G.H. KIDD

2nd South African Infantry

J.W. KIDD

11th Royal West Kent

A.A. KILLICK

1/21st London

E.P. KILMARTIN

7th Seaforth Highlanders

A. KIMBER

1/7th London

J.W. KIMBER

1/7th London

F. KINCH

1/23rd London

G.H. KING

17th Manchester

J.R. KING

1/7th Northumberland Fusiliers

S.H. KING

2nd Wiltshire

J.R. KIRBY

1/8th London

N.J. KIRBY

26th Australian Infantry

J.W. KIRK

2nd Bedfordshire

A. KNIGHT

1/7th Durham Light Infantry

J.B. KNIGHT

11th Royal West Kent

R.J. KNIGHT

9th Cameronians

E.H. KNIGHTLEY

1/7th London

H.T. KNIGHTS

21st Trench Mortar Battery

W.J. KNOWLER

1/24th London

J.C. KNOWLES

1/15th London

J.G. KYLE

18th Northumberland Fusiliers

L

W.A.E. LACEY

1/21st London

J.R.F. LAING

1/23rd London

W.O. LAKE

2nd South African Infantry

I. LANG

6th K.O.S.B.

P. LANG

11th Royal Scots

H.G. LANGFORD

18th Liverpool

S.H. LATHAM

1/7th Northumberland Fusiliers

R. LATTA

9th Cameronians

A.J. LATTER

1/20th London

F.W. LAW

1/8th London

H.W. LAW

5th Cameron Highlanders

E.G. LAWSON

1/7th Northumberland Fusiliers

N.W. LAWSON

1/5th Northumberland Fusiliers

E.A. LE CREN

2nd Canterbury

S. LEADSOM

18th Liverpool

E.R. LEAVER

5th Australian M.G. Company

B.F. LEE

25th Australian Infantry

D.F. LEE

5th Cameron Highlanders

E.J. LEE

1/21st London

J.C. LEE

1/6th Durham Light Infantry

VS. LEE

2nd Wiltshire

W. LEE

19th Australian Infantry

M.J. LEFEVRE

1/6th London

S.J. LEFTLEY

1/7th London

F. LEIGH

7th Seaforth Highlanders

C. LENCH

1/21st London

E.J. LEON

1/8th London

C.H. LEPPAN

1st South African Infantry

A.D. LEWIS

25th Australian Infantry

W.W. LIDDEMORE

1/8th Durham Light Infantry

G. LINDEN

28th Australian Infantry

J.W. LINDSAY

2nd Canterbury

T. LINDSAY

1/5th Northumberland Fusiliers

W.M. LINES

2nd Yorkshire

G. LINNIE

2nd Otago

G.E. LLOYD

1/6th Gloucestershire

W.J. LLOYD

2nd Canterbury

A.V. LOADER

1/15th London

F.C. LOCK

1/21st London

W. LOCKEY

1/9th Durham Light Infantry

A.W. LOCKHART

1/7th Northumberland Fusiliers

J.W. LODDER

1/17th London

J. LOMAS

20th Liverpool

W.J. LONG

2nd Wiltshire

F. LONGSHAW

17th Liverpool

H.J. LORD

2nd Bedfordshire

T. LOTT

2nd Canterbury

P.T.H. LOVE

25th Australian Infantry

H. LOVELADY

17th Liverpool

H.W. LOVELOCK, MM

1/7th London

C. LOXTON

1st South African Infantry

W.A. LUCCRAFT

1/17th London

F. LUDLAM

7th Cameron Highlanders

G. LUIS

2nd Canterbury

E.S. LUNN

2nd Canterbury

E.R. LYALL

2nd Australian Pioneers

R. LYON

8th Black Watch

M

R. MAASTRECHT

1st South African Infantry

D. MACAULY

7th Seaforth Highlanders

D. MacCOLL

7th Seaforth Highlanders

A. MACDONALD

7th Cameron Highlanders

VN.McE. MACGREGOR

2nd Australian Pioneers

M. MACKENZIE

7th Seaforth Highlanders

E.D. MACKINTOSH

26th Australian Infantry

D. MacLEAN

6th Cameron Highlanders

H.S. MACLEAN

2nd Otago

W.A. MacLEOD

7th Seaforth Highlanders

E.J. MAEDER

4th South African Infantry

A. MAIR

10th Argyll and Sutherland Highl.

W. MALIA

1/7th Durham Light Infantry

P. MANN

17th Liverpool

F.M. MANNING

2nd South African Infantry

T.E. MARGERY

19th Australian Infantry

T. MARKEY

25th Australian Infantry

G. MARRIOTT

1/7th Northumberland Fusiliers

G.B.S. MARSH

2nd Wiltshire

W.R. MARSH

2nd Otago

P.R. MARSHALL

17th Manchester

T. MARSHALL

1/7th Northumberland Fusiliers

J.C. MARSLAND

28th Australian Infantry

H. MARTIN

1/8th London

J.T. MARTIN

1/8th London

J.W. MARTIN

1/6th London

R.F. MARTIN

1/8th London

W. MARTIN

1/4th Yorkshire

J.G.J. MASON

1/15th London

P.J. MASON

2nd Yorkshire

T.H. MASSEY

2nd South African Infantry

E.S. MATHEWS

19th Australian Infantry

P.V. MATTHEWS

1st South African Infantry

N. MAUGHAN

1/7th Northumberland Fusiliers

W.R. MAUNDER

1/8th London

H. MAWDSLEY

20th Liverpool

D.G. McARTHUR

2nd South African Infantry

P.McS. McCALLUM

1/6th Durham Light Infantry

A.W.A. McCARTER

2nd South African Infantry

G. McCARTHY

1/5th Northumberland Fusiliers

R. McCOMB

1/5th Northumberland Fusiliers

B.F. McCONVILLE

25th Australian Infantry

A. McCURRACH

5th Cameron Highlanders

H. McDIARMID

1st Cameron Highlanders

D. McDONALD

7th Seaforth Highlanders

F. McDONALD

7th Seaforth Highlanders

T.C. McDONALD

20th Australian Infantry

J. McELHINNEY

16th Manchester

T.S. McELHONE

2nd Otago

F. McENROE

28th Australian Infantry

D. McFARLANE

5th Cameron Highlanders

W.H. McFARLANE

18th Australian Infantry

W. McGEOCH

5th Cameron Highlanders

M. McGRORY

12th Durham Light Infantry

H. McGUIN

1/7th Northumberland Fusiliers

J.G. McGUIRE

1/6th Durham Light Infantry

F. McHUGH

149th Machine Gun Company

L. McINNES

19th Australian Infantry

H.D. McINTYRE

10th Argyll and Sutherland Highl.

J. McINTYRE

25th Australian Infantry

J.W. McKAY

19th Australian Infantry

W. McKAY

9th Cameronians

N.G. McKENZIE

1/5th Northumberland Fusiliers

F.B. McKEON

1/7th London

J.G. McKINNON

2nd Canterbury

H.G.B. McLAUGHLIN

7th Seaforth Highlanders

J. McLAUGHLIN

6th K.O.S.B.

W.H. McMULLEN, DCM

25th Australian Infantry

J. McNICHOLAS

1/5th Border

J. McNIVEN

7th Seaforth Highlanders

K. McPHAIL

9th Seaforth Highlanders

J. McPHEE

19th Liverpool

O. McQUEEN

25th Australian Infantry

J. McVICKER

2nd Canterbury

W.B. MEAD

4th South African Infantry

J. MEAGHAN

1/21st London

C.N. MEDD

18th K.R.R.C.

A. MEECH

25th Australian Infantry

W.J. MENZIES

5th Cameron Highlanders

S.C. MEPPEM

1/22nd London

F.T. MERCHANT

1/8th London

E. MERRIFIELD

28th Australian Infantry

A. METCALF

18th K.R.R.C.

A. METCALFE

1/6th Durham Light Infantry

R. MEWBURN

25th Australian Infantry

M. MICKELSON

2nd Otago

R. MILES

1/8th London

W.G. MILES

1/15th London

L.J. MILEY

1st South African Infantry

W. MILLER

7th Seaforth Highlanders

J.F. MILLS, MM and Bar

1/6th London

A.H. MINETT

2nd Bedfordshire

O.H. MINKLEY

1/6th Durham Light Infantry

W. MINTY

1/7th London

P. MITCHELL

26th Australian Infantry

P.J. MITCHELL

2nd Bedfordshire

S.D. MITCHLEY

2nd South African Infantry

J. MOLEN

1/8th Durham Light Infantry

T.D. MOON

1/8th London

A. MOORE

1st Loyal North Lancashire

H. MOORE

28th Australian Infantry

W. MOORE

1st South African Infantry

W.F. MOORE

1st South African Infantry

A.E. MOORHOUSE

1/5th Northumberland Fusiliers

L.J. MOOSMAN

2nd Wellington

F.C. MOREL, DCM

1/8th London

C.H.L. MORGAN

1/8th London

A. MORRIS

17th Liverpool

J.P. MORRIS

18th Liverpool

T.G. MORRIS

1/17th London

W.J. MORRIS

1/8th London

W. MORRISON

1/5th Northumberland Fusiliers

S.W. MORTIMORE

1/21st London

J.M. MORTON

4th South African Infantry

J.T.C. MOSS

1/20th London

R.H. MOSSES

20th Liverpool

G. MOWAT

4th South African Infantry

W. MUIR

7th Seaforth Highlanders

J.S. MUIRHEAD

2nd Australian Pioneers

W. MUIRHEAD

19th Australian Infantry

W. MUNRO

1st Cameron Highlanders

W. MUNRO

1/8th London

F.L. MURFIN

2nd South African Infantry

G.J. MURKETT

1/22nd London

C. MURPHY

25th Australian Infantry

E. MURPHY

25th Australian Infantry

M. MURRAY

7th Seaforth Highlanders

F. MURTON, DCM

19th Australian Infantry

G. MYERS

17th Liverpool

N

J.M. NAIRN

5th Cameron Highlanders

J.C. NASH

1/6th Gloucestershire

R. NEAL

2nd Bedfordshire

J. NEIL

12th Royal Scots

T. NESBITT, MM

2nd Welsh

F. NEVILLE

1/5th Durham Light Infantry

W.H. NEWBLE

1/7th London

H.G. NEWHAM

2nd Wiltshire

F.E. NEWMAN

2nd South African Infantry

E. NEWTON

1/7th Northumberland Fusiliers

H. NEWTON

1/5th Northumberland Fusiliers

S.J. NICHOLAS

19th Australian Infantry

E. NICHOLLS

2nd Wellington

F.W. NICHOLLS

25th Australian Infantry

G. NICHOLS

1/5th Northumberland Fusiliers

S. NICHOLSON

1/6th Durham Light Infantry

F.K. NICKELS

2nd Wiltshire

A. NICKLIN

1/9th Durham Light Infantry

A.J. NICKSON

17th Liverpool

F. NIXON

1/7th Northumberland Fusiliers

A.H.F. NOBLE, MM

1/19th London

C.V. NOBLE

1/4th East Yorkshire

P. NOLAN

26th Australian Infantry

A.P. NOONE

1st South African Infantry

A.E. NORRIS

11th The Queen's

C.R. NORRIS

11th Royal West Kent

G.H. NUNN

1/5th Northumberland Fusiliers

W. NURSE

1/8th London

O

J. O'BRIEN

6th K.O.S.B.

S. O'BRIEN

1st South African Infantry

J.T. O'NEILL

17th Australian Infantry

A. OGDEN

1/5th Northumberland Fusiliers

P. OGDEN

2nd Bedfordshire

B.D. OLYOTT

1st South African Infantry

J.T. OSBOURNE

1/4th East Yorkshire

W.J. OTTAWAY

1/23rd London

G.R. OXLEY

1/6th Durham Light Infantry

P

A. PALMER

1/4th East Yorkshire

F.J. PALMER

1/7th London

C.F. PARDOE, DCM

26th Australian Infantry

C. PARKER

1/21st London

F.J. PARKER

1/8th London

H. PARKER

1/5th Yorkshire

J.M. PARKER

10th/11th Highland Light Infantry

W. PARKER

1/20th London

H. PARKINSON

1/5th Northumberland Fusiliers

W. PARLETT

1/8th Durham Light Infantry

E. PARSONS

26th Australian Infantry

R.H. PASSENGER

1/8th London

G.R. PATER

4th South African Infantry

R. PATTEN

1/7th Northumberland Fusiliers

G. PATTERSON

1/7th Northumberland Fusiliers

W. PATTERSON

1/5th Northumberland Fusiliers

E.J. PAULING

2nd Canterbury

A.C. PAYNE

2nd South African Infantry

C.T. PAYNE

28th Australian Infantry

W.J. PAYNE

11th The Queen's

F.R. PEARCE

2nd Bedfordshire

H. PEARCE

1/7th London

R.G. PEARSON

1/9th Durham Light Infantry

T. PEARSON

1/8th Durham Light Infantry

E.G. PEASE

1/7th Northumberland Fusiliers

W. PECKHAM

1/17th London

T.B. PEEL

18th K.R.R.C.

J.H. PENN

25th Australian Infantry

A. PERKINS

4th South African Infantry

J. PERRY

17th Liverpool

J.T. PERRY

1/8th Durham Light Infantry

R.B. PERRY

27th Australian Infantry

S. PERRY

1/22nd London

A.D. PETERS

25th Australian Infantry

W.J. PHILIPS

1/8th London

J. PICKLES

1/8th Durham Light Infantry

P. PIERACCINI

2nd Bedfordshire

A. PIKE

1/5th Northumberland Fusiliers

P.J. PILCHER

1/22nd London

A.S. PINDER

1/8th London

F. PIPER

15th Hampshire

R.W. PITT

1/8th Durham Light Infantry

G. POLSON

4th South African Infantry

P. PORTER

15th Hampshire

T.W. POSTLETHWAITE

1/8th London

C.W. POTTS

2nd Field Coy, N.Z. Engineers

H.J.E. POWELL

1/7th London

S.H. PRESTON

15th Hampshire

G. PRETTY

2nd Wiltshire

A.H. PRICE

1/8th London

C.H. PRICE

15th Hampshire

E.J. PRIDE

1/23rd London

R.H. PRINGLE

1/7th Northumberland Fusiliers

H.G.R. PRIOR

11th Royal West Kent

R. PULHAM

1/17th London

W. PULLEN

11th Royal West Kent

J.R. PUNSHON

1/5th Northumberland Fusiliers

T. PURCELL

26th Australian Infantry

H.H. PURNELL

2nd Wiltshire

S. PURNELL

1/8th London

A. PYE

1/7th London

D.W. PYGRAM

1/22nd London

F. PYM

25th Australian Infantry

Q

C. QUELCH

1/8th London

A. QUINN

1/8th Durham Light Infantry

W.H. QUINN

2nd Australian Pioneers

R

J. RAINFORD

17th Liverpool

W. RAMSAY

1/5th Northumberland Fusiliers

G. RAMSELL

1/21st London

R. RAMSHAW

1/5th Northumberland Fusiliers

A.R. RATLEY

1/6th London

G. RAVENSCROFT

18th Liverpool

J.W. REDMAN

1/21st London

T.B. REES

7th Seaforth Highlanders

E. REID

1/15th London

W. REID

7th Seaforth Highlanders

A. REPTON

1/7th Northumberland Fusiliers

T.W. REVELEY

1/6th Durham Light Infantry

T.J. REYNARD

2nd South African Infantry

A. REYNOLDS

1/8th London

B. REYNOLDS

2nd Royal Sussex

H.N. REYNOLDS

2nd Wiltshire

J. REYNOLDS

1/7th Northumberland Fusiliers

A. RICE

5th Cameron Highlanders

A.S. RICHARDS

3rd South African Infantry

R.A. RICHARDS

17th Liverpool

W.F. RICHARDS

2nd Wiltshire

G.F.G. RICHARDSON

19th Australian Infantry

R. RICHMAN

1/20th London

A.C. RICKETTS

1/8th London

A.M. RICKETTS

2nd Wiltshire

H.C. RIDGWAY

1/7th London

A. RILEY

1/5th Northumberland Fusiliers

E.C. RILEY

1/5th Northumberland Fusiliers

F.W. RISEBOROUGH

1/5th Northumberland Fusiliers

A.T. RITCHIE

7th Cameron Highlanders

C.A. RITCHIE

1st Otago

W.R. ROACH

1/7th London

D. ROBB

7th Seaforth Highlanders

W. ROBBINS

1/17th London

A.H. ROBERTS

1/21st London

C. ROBERTS

17th Liverpool

C. ROBERTS

1/7th London

C.H.H. ROBERTS, MC

1/21st London

V.S. ROBERTS

1/20th London

W. ROBERTS

1/17th London

R. ROBERTSHAW

1/23rd London

T. ROBERTSON

1/7th Northumberland Fusiliers

J. ROBINSON

1/5th Northumberland Fusiliers

J. ROBINSON

17th Liverpool

V.M. ROBINSON

1st South African Infantry

A. ROBSON

1/5th Border

H. ROBSON

18th K.R.R.C.

R.W. ROBSON

1/8th Durham Light Infantry

R.E. ROBSON

1/15th London

E.V.H. ROCHE

2nd Australian Pioneers

T.A. ROCHELLE

1/8th London

S.G. RODERIQUE

1st Otago

S.W. ROGERSON

1/5th Northumberland Fusiliers

A. ROOTES

2nd Australian Pioneers

M. ROPER

1/6th Durham Light Infantry

W.A. ROSE

56th Australian Infantry

E. ROSS

1/7th Northumberland Fusiliers

G.R. ROSS

25th Australian Infantry

E.J. ROSSER

1st South African Infantry

H.J. ROW

1/8th London

J. ROWAN

2nd Yorkshire

J.A. ROWDON

1/8th London

E.C. ROWLAND

1/7th Northumberland Fusiliers

W.A. ROWLAND

1/8th London

W.W.T. ROWSON

1/7th London

W.A. RUDD

1/5th Yorkshire

B.G. RUGG

1/8th London

A.A.W. RULE

4th South African Infantry

R.L. RUSHBY

1/7th Durham Light Infantry

J.T. RUSH

1/5th Northumberland Fusiliers

A.W. RUSSELL

1/15th London

F. RUSSELL

1/15th London

H. RUSSELL

26th Australian Infantry

I.R. RUSSELL

4th South African Infantry

J.D. RUST

28th Australian Infantry

J. RUTHERFORD

11th Royal Scots

J. RUTHERFORD

10th Argyll and Sutherland Highl.

P. RYAN

14th Canadian Infantry

J.A. RYAN

27th Australian Infantry

S

R.W. SABERTON

2nd Wiltshire

P.J. SALES

2nd South African Infantry

A.G. SALTER

1/8th London

A.R. SAMSON

26th Australian Infantry

C.H. SAMWORTH

3rd New Zealand Rifle Brigade

S. SARLUIS

1/17th London

C.P.G. SAUNDERS

1st Loyal North Lancashire

S. SAVAGE

1/4th East Yorkshire

R. SCALLY

5th Cameron Highlanders

F. SCHOFIELD

17th Liverpool

J. SCOTT

5th Cameron Highlanders

R.H. SCOTT

2nd Canterbury

T.W. SCOTT

1/4th East Yorkshire

J. SEARGINSON

1/4th Yorkshire

C.J. SEARS

1/7th London

A.C. SELLEY

1/15th London

J.H. SEWELL

3rd New Zealand Rifle Brigade

W.J. SEYMOUR

28th Australian Infantry

E. SHANNON

2nd Royal Munster Fusiliers

M. SHANNON

1/6th Durham Light Infantry

C.J. SHARP

1/7th London

R.F. SHARP

1/17th London

J. SHARPLES

19th Australian Infantry

F. SHAW

1/6th Durham Light Infantry

S.T. SHAW

25th Australian Infantry

P. SHEENAN

2nd Otago

S.A. SHELLEY

1/15th London

F. SHERWOOD

2nd Wiltshire

G.L. SHIPCOTT

1/22nd London

A.G. SHORT

4th South African Infantry

J.L. SIDDALL

1/8th London

C. SILVESTER

17th Liverpool

J. SIMONDS

1/22nd London

A.H. SIMPSON

1/21st London

A.V. SIMPSON

1st South African Infantry

A. SINCLAIR

19th Australian Infantry

A.H. SINGLETON

17th Liverpool

A.S. SKINNER, DCM

25th Australian Infantry

E.T. SLADE

1/21st London

G.W. SLEE

17th Liverpool

J. SLINGSBY

4th Australian Infantry

H. SMALLEY

7th Seaforth Highlanders

J.J. SMALLHORN

26th Australian Infantry

A. SMITH

7th Seaforth Highlanders

A.S. SMITH

1/17th London

A.W. SMITH

25th Australian Infantry

E.D. SMITH

1/8th London

E.L. SMITH

2nd Bedfordshire

F. SMITH

11th Royal West Kent

F. SMITH

25th Australian Infantry

F.C. SMITH

2nd Canterbury

F.W. SMITH

28th Australian Infantry

H.W. SMITH

2nd South African Infantry

J. SMITH

7th Seaforth Highlanders

R. SMITH, MM

16th Manchester

R.G. SMITH

25th Australian Infantry

T. SMITH

1/23rd London

W. SMITH

8th Black Watch

J.B. SNEE

12th Royal Scots

L. SNEYD, DCM

27th Australian Infantry

B. SNOW

1/15th London

J.B. SOMERFIELD

2nd Australian Pioneers

R. SORLEY

5th Australian Pioneers

W.W. SORRELL

1/17th London

J.R. SOUTH

1/6th Durham Light Infantry

C.W. SOUTHERAN

1/6th Durham Light Infantry

T. SPARKS

1/9th Durham Light Infantry

W.J.H. SPENCE

2nd South African Infantry

E.W. SPENCER

1/21st London

W.G. SPENCER

2nd South African Infantry

C. SPRATT

28th Australian Infantry

R.J. SPRATT

1/20th London

H.T. SPRING

2nd South African Infantry

F. STACEY

1/7th London

H. STALLARD

15th Hampshire

W.H. STANFORD

1/8th Durham Light Infantry

D.R. STANFORTH

1/6th Durham Light Infantry

W.T. STANLEY

1/8th London

E. STANSFIELD

1/22nd London

H.H. STANWOOD

18th K.R.R.C.

N. STEEL

5th Cameron Highlanders

C.F. STEPTO

1/15th London

H. STEVENS

2nd Wiltshire

J.W.L. STEWART, DCM

6th K.O.S.B.

P.B. STIMSON

1/24th London

C. STOCKS

1/5th Northumberland Fusiliers

R. STOKES

123rd Machine Gun Company

A. STRUTHERS

5th Cameron Highlanders

K.B. STUART

1/6th Durham Light Infantry

W. SUNLEY

1/5th Yorkshire

W.J. SUTCH

15th Hampshire

A.W. SUTHERLAND

1/15th London

J.R. SUTHERLAND

2nd Otago

J. SWAN

4th South African Infantry

W. SWIFT

3rd New Zealand Rifle Brigade

T

R. TAIT

1/5th Northumberland Fusiliers

F. TANNER

28th Australian Infantry

F.T. TANNER

2nd Wiltshire

E. TASKER

7th Seaforth Highlanders

J. TATE

1/7th Northumberland Fusiliers

A. TAYLOR

18th Liverpool

C.F. TAYLOR

17th Manchester

H.S. TAYLOR

1/21st London

H.W. TAYLOR

1/17th London

W. TAYLOR

1st Cameron Highlanders

W.T. TAYLOR

1/6th Durham Light Infantry

R. TELFER

1/8th Durham Light Infantry

T. TENNANT

5th Australian M.G. Company

B.E. THOMAS

1/6th Gloucestershire

E. THOMAS

2nd Australian Pioneers

H.M. THOMAS

1/4th Yorkshire

A.H. THOMPSON

1/17th London

F.W. THOMPSON

1/9th Durham Light Infantry

G.R. THOMPSON

2nd Otago

H. THOMPSON

19th Australian Infantry

R.C. THOMSON

4th South African Infantry

W. THOMSON

143rd Machine Gun Company

J.J. THURKETTLE

1/6th Durham Light Infantry

A. THWAITES

1/8th Durham Light Infantry

M. TIERNEY

1st Loyal North Lancashire

J.S. TILBURY

15th Hampshire

P. TINDALL

1/5th Northumberland Fusiliers

J. TITLEY

1/7th Northumberland Fusiliers

C. TOFT

20th Liverpool

S.C. TOMKINS

7th Australian Field Company

T.W. TOPHAM

1/9th Durham Light Infantry

T.W. TORTOISE

1/5th Durham Light Infantry

E.H. TOWNSHEND

28th Australian Infantry

G.H.C. TOWNSON

1st Otago

W.N. TOWSE

1/4th London

L. TRELOAR

2nd South African Infantry

L.C. TRENORDEN, MM

28th Australian Infantry

A.G. TREVETT

1/8th London

F.W. TROTMAN

1/15th London

W.A. TUDBALL

1/15th London

W.C. TUDDENHAM

25th Australian Infantry

F.W. TURNBULL

1/8th London

J. TURNBULL

1/6th Durham Light Infantry

R. TURNBULL

1/6th Durham Light Infantry

A.B. TURNER

11th Royal West Kent

A.E. TURNER

1/15th London

F.M. TURNER

1/15th London

G. TURNER

1/7th London

R. TURNER

1/7th Northumberland Fusiliers

S.W. TURNER

2nd Australian Pioneers

F. TURRELL

2nd Wiltshire

T. TWAITS

1/15th London

W.A. TWEMLOW-ALLEN

18th Liverpool

R. TYNAN

17th Liverpool

U

W. UNDERHILL

149th Machine Gun Company

V

W.G. VALLIS

1/21st London

D.E. VARDER

2nd South African Infantry

G.A. VASSAY

1/21st London

A.C. VENNEEAR

2nd Bedfordshire

R.W. VENNER

1/23rd London

F.J. VERGE

28th Australian Infantry

G.W. VERION

10th Argyll and Sutherland Highl.

A.G. VINCENT

2nd South African Infantry

E.J. VINCENT

2nd South African Infantry

W

L. WADDINGTON

17th Liverpool

A.G. WADE

1/21st London

C. WADE

1/5th Border

W.H. WADSWORTH

1/5th Northumberland Fusiliers

VT. WAGSTAFF

5th Cameron Highlanders

C.E. WAILES

7th Australian Field Company

J.J. WALDIE

1/7th Northumberland Fusiliers

H. WALKER

7th Seaforth Highlanders

J. WALKER

1/8th London

A.A. WALLER

1/8th London

W. WALLER

18th K.R.R.C.

C. WALTERS

1/8th Worcestershire

J.H. WALTON

11th Royal West Kent

H. WANCKEL

2nd South African Infantry

S.E. WANNELL

1/7th London

F.E. WARD

1/8th London

H. WARD

10th Northumberland Fusiliers

L.A. WARD

26th Australian Infantry

C.N. WARMAN

1/7th London

J.W. WARREN

20th Liverpool

S.J. WARWICK

1/8th London

G. WATERS

10th Argyll and Sutherland Highl.

A. WATSON

1st Black Watch

J. WATSON

1/7th Durham Light Infantry

R. WATSON

11th Royal West Kent

S. WATSON

20th Australian Infantry

J.W. WATTS

2nd Bedfordshire

H.T. WAYLAND

4th South African Infantry

G.L. WEATHERSTON

1/15th London

C.W. WEBB

1/8th London

J.T. WEBSTER

1/5th Northumberland Fusiliers

A.C. WELCH

1/8th London

J.F. WELLS

1/7th London

A. WELSH

1/6th Durham Light Infantry

F. WENTWORTH

1/8th Durham Light Infantry

C.R.J. WEST

11th Royal West Kent

W. WEST

1/5th Durham Light Infantry

G.A. WESTNUTT

1/6th Durham Light Infantry

W.T. WESTON

63rd Field Coy, Royal Engineers

J. WETHERSTONE

2nd South African Infantry

F.C. WEYGANG

19th Australian Infantry

B. WHALES

1st South African Infantry

H.G. WHARMBY

1/24th London

W.C. WHEELER

1/6th Northumberland Fusiliers

W. WHITAKER

1/8th Durham Light Infantry

A.L. WHITE

1/23rd London

D.H. WHITE

17th Australian Infantry

E. WHITE

1/7th London

L.D. WHITE

18th K.R.R.C.

R. WHITE

7th Seaforth Highlanders

W. WHITE

5th Cameron Highlanders

G.J. WHITEHEAD

1/7th Northumberland Fusiliers

W. WHITESIDE

7th Seaforth Highlanders

E. WHITING

1st South African Infantry

P. WHYTE

7th Seaforth Highlanders

H.M. WICKS

1/6th Durham Light Infantry

H. WILBY

1/4th Northumberland Fusiliers

H.W. WILD

1/21st London

H. WILKINS

1/15th London

E.S. WILKINSON

1/5th Northumberland Fusiliers

F.W. WILLCOX

1/24th London

F. WILLIAMS

18th Liverpool

F. WILLIAMS

19th Australian Infantry

H.F. WILLIAMS

1/8th London

T.A. WILLIAMS

1/8th London

T.J. WILLIAMS

1/7th London

C. WILLIAMSON

1st South African Infantry

F.A. WILLIAMSON

1/8th London

J. WILLIAMSON

11th Royal Scots

A. WILLIS

2nd Bedfordshire

W.J. WILLIS

5th Australian Pioneers

W. WILLOUGHBY

2nd South African Infantry

A. WILSON

25th Australian Infantry

A.C. WILSON

6th K.O.S.B.

A.J. WILSON

1/15th London

B.B.R. WILSON

28th Australian Infantry

G. WILSON

2nd Yorkshire

G.J. WILSON

1/8th London

G.W. WILSON

1/21st London

J. WILSON

1/5th Northumberland Fusiliers

J. WILSON

12th Durham Light Infantry

J. WILSON

25th Australian Infantry

L.G. WILSON

28th Australian Infantry

W. WILSON

10th Argyll and Sutherland Highl.

W.G.H. WILSON

10th Gloucestershire

J.F. WINSTON

1/8th London

G. WINTER

1/6th Durham Light Infantry

J.H. WOMBELL

1/15th London

J.G. WOOD

149th Machine Gun Company

C.W. WOODCOCK

1/6th Northumberland Fusiliers

R.H.M. WOODHOUSE

1/23rd London

F.H.L. WOODS

1/7th Northumberland Fusiliers

C. WOOLDRIDGE

1/17th London

T.E. WOOLSTON

1/6th London

J. WRAY

1/4th Northumberland Fusiliers

J.A.L. WRIGHT

1/7th London

W. WRIGHT

1/6th Durham Light Infantry

W.A. WRIGHT

1/23rd London

S. WYLIE

7th Seaforth Highlanders

Y

T. YARE

1/5th Durham Light Infantry

C.H. YORKE

11th Royal West Kent

G. YOUNG, MM

7th Seaforth Highlanders

J.H. YOUNG

1/23rd London

W. YOUNG

12th Royal Scots

A.V. YOUNGER

1/8th Durham Light Infantry

J.R. YOUNGS

2nd Wiltshire

J. YULE

1/8th London

Warlencourt British Cemetery C.W.G.C. web page