BATTLE OF THE SOMME

ROLL OF HONOUR

Home

Cemeteries

HAMEL MILITARY CEMETERY

This cemetery contains nearly 500 Commonwealth burials of the First World War of whom 271 identified casualties of the Battle of the Somme (23rd June-30th November 1916).

A

J.H. ADDENBROOKE

Nth. Staff. Rgt. & 11th Manchester

W.R. ALEXANDER

9th Sherwood Foresters

W. ALLAN

2nd Durham Light Infantry

C.A. ANDERSON

11th Essex

V.C. ARSCOTT

13th Royal Sussex

R. ATTEW

16th Rifle Brigade

A. AYLING

12th Royal Sussex

B

A.J. BAILEY

17th K.R.R.C.

J. BALDWIN

2nd Royal Marine Light Infantry

C.E. BALL, MM

13th Royal Sussex

W.O. BARNES

10th Royal Fusiliers

R. BARRETT

1/5th West Yorkshire

S. BARTON

9th Sherwood Foresters

W. BARTON

Royal Army Medical Corps

T. BEASLEY

9th West Yorkshire

R. BECKHAM

Nelson Battalion

A. BEGG

4th/5th Black Watch

W.J. BEGGS

2nd Royal Marine Light Infantry

G. BELL

17th Sherwood Foresters

S. BELL

9th Sherwood Foresters

A.J. BETTS

Royal Army Medical Corps

H. BILL

10th Royal Fusiliers

J.E. BISHOP

Nelson Battalion

J. BORROWDALE

148th Machine Gun Company

F.J. BOWERS

14th Hampshire

J.E. BOWLEY

X39 Trench Mortar Battery

C.H. BOWMAN

4th/5th Black Watch

J. BOYD

4th/5th Black Watch

S.T. BRADBURY

2nd Royal Fusiliers

W. BRADLEY

9th Sherwood Foresters

F. BROCKLESBY

6th Lincolnshire

G.F. BROOKS

1/2nd Monmouthshire

E.J. BROWN, MM

11th Royal Sussex

T. BROWN

1/2nd Monmouthshire

W. BROWN

16th Royal Irish Rifles

J.W. BRUNGER

Royal Army Medical Corps

B. BUCKLEY

14th Worcestershire

N.O. BURGE

Nelson Battalion

S. BUTCHERS, as BROWN

148th Machine Gun Company

C

E.A. CAMIES

2nd Royal Fusiliers

A.R. CANTY

2nd Royal Marine Light Infantry

H.J. CAPEL

13th Gloucestershire

F. CASELDEN

13th Royal Sussex

J. CHAMBERS

9th Royal Irish Fusiliers

T. CHAMBERS

9th Royal Irish Fusiliers

J.R. CHAPLIN

11th Essex

A.C. CHAPMAN

Royal Field Artillery

J.d.C. CHEAPE

13th Royal Sussex

W. CHEETHAM

Medical Unit, Royal Naval Division

J. CLARK

Hood Battalion

A. CLENCH

16th Rifle Brigade

J.A. COLE

14th Hampshire

A. COLEING

16th Rifle Brigade

D.H. COLLIS

14th Hampshire

A. CONNELLY

4th/5th Black Watch

W. COOPER

2nd Lancashire Fusiliers

W.J. CORDY

9th Royal Irish Fusiliers

T.R. CREAGH

11th Essex

W. CROMPTON

Royal Army Medical Corps

W.O. CROWTHER

9th Sherwood Foresters

G.A. CURTIS

1st Hampshire

D

W.G. DAFFURN

2nd Royal Fusiliers

S. DAVISON

Drake Battalion

H. DEAN

12th Royal Sussex

A.G. DEATH

2nd Royal Fusiliers

C. DEXTER

Hood Battalion

C.M. DIXON

17th K.R.R.C.

H.W. DOWSE

1/2nd Monmouthshire

A. DUNBAR

4th/5th Black Watch

W.B.B. DUNCAN

4th/5th Black Watch

H. DUPUY

11th Essex

E

W.A. EATON

1/1st Hertfordshire

H. EDMONDS

14th Hampshire

P. EDWARDS

10th Royal Fusiliers

P.K.S. EWEN

17th K.R.R.C.

F

A.S. FABIAN

13th Royal Sussex

O.F. FARMER

11th Royal Sussex

F. FARRELL

4th/5th Black Watch

C. FIELDWICK

12th Royal Sussex

O. FISHER

2nd Royal Marine Light Infantry

A.G. FORD

1/1st W. Riding Field Coy, R.E.

J.D. FORRESTER

Royal Army Medical Corps

F. FOSTER, MM

9th Royal Irish Fusiliers

G

G. GAMBLE

16th Sherwood Foresters

A.J. GILES

116th Machine Gun Company

J. GILL

1st West Yorkshire

E.W. GILLARD

Nelson Battalion

C.W. GILLETT

13th Royal Sussex

R. GILMOUR

2nd Durham Light Infantry

W.H. GINN, DCM

1st Royal Inniskilling Fusiliers

W. GLENN

9th Royal Irish Fusiliers

S. GODDARD

9th Sherwood Foresters

J.W. GOODWIN

Drake Battalion

W. GORDON

9th Royal Irish Fusiliers

D. GOW

4th/5th Black Watch

J.H. GRANT

12th Royal Sussex

J.F. GRAY

1/1st Cambridgeshire

T. GREEN

1/4th York and Lancaster

G.A.C. GREENOP

Royal Field Artillery

L. GREENWAY

116th Machine Gun Company

J. GREENWOOD

Medical Unit, Royal Naval Division

T. GRIMSEY

11th Essex

E.W.J. GRINSELL

X39 Trench Mortar Battery

A.C. GUNN

1/2nd Monmouthshire

H

H. HAINES

2nd Royal Marine Light Infantry

A. HAMILTON

9th Royal Irish Fusiliers

J. HAMILTON

9th Royal Irish Fusiliers

S. HARDY

2nd Durham Light Infantry

D. HARRINGTON

2nd Durham Light Infantry

G.H. HARRIS

7th Royal Fusiliers

J.H. HARRIS

Medical Unit, Royal Naval Division

T.G. HAUGHTON

12th Royal Irish Rifles

G.W. HAWKINS

13th K.R.R.C.

H. HAYES

16th Rifle Brigade

M.F. HENDRA

17th K.R.R.C.

J.F. HEPTINSTALL

13th Gloucestershire

J. HIGGINBOTTOM

11th Manchester

H. HIGSON

2nd Royal Marine Light Infantry

A. HILLS

2nd Royal Marine Light Infantry

J.J. HILTON

1st Lancashire Fusiliers

F. HODSON

1/1st Cambridgeshire

W.J. HOGAN

1st Royal Inniskilling Fusiliers

C. HOLCOMBE

14th Hampshire

E.C. HOLMES

13th K.R.R.C.

D. HOUSTON

4th/5th Black Watch

J. HOWARTH

11th Manchester

J.W. HOWKER

1/6th West Yorkshire

H.C. HUBBARD

16th Rifle Brigade

D.J. HUGHES

17th K.R.R.C.

H.J. HULKS

17th K.R.R.C.

A. HURRELL

17th K.R.R.C.

J

J. JAMES

1/2nd Monmouthshire

W.H. JAMES

1/6th Cheshire

J. JOHNSON

9th Royal Inniskilling Fusiliers

T. JOHNSON

Medical Unit, Royal Naval Division

D. JOHNSTON

12th Royal Irish Rifles

H. JONES

6th Lincolnshire

J. JONES

1/2nd Monmouthshire

A. JORDAN

11th Royal Sussex

K

C. KELLY

9th Royal Irish Fusiliers

J. KELLY

4th/5th Black Watch

J.W. KENNEDY

9th Royal Irish Fusiliers

W.C. KENNEDY

16th Rifle Brigade

W. KING

4th/5th Black Watch

G. KNAPTON

1/1st W. Riding Field Coy, R.E.

H. KNIGHT

Medical Unit, Royal Naval Division

J. KNIGHT

1st Lancashire Fusiliers

R. KNIGHT

1st K.O.S.B.

L

J.A. LANGFORD

Drake Battalion

J.W. LAYZELL

Nelson Battalion

J.R. LEWIS

16th Rifle Brigade

W. LEWIS

2nd Royal Marine Light Infantry

W.T.H. LEWIS

Royal Army Medical Corps

E. LLOYD

2nd Royal Fusiliers

J.C. LOCKWOOD

1st Lancashire Fusiliers

J. LONG

9th Royal Irish Fusiliers

J. LORD

Hood Battalion

W. LUNN

9th Royal Irish Fusiliers

M

D. MACKIE

2nd Royal Marine Light Infantry

J. MACKIE

4th/5th Black Watch

F.B. MANNERS

1st Somerset L.I. & 1st Wiltshire

J. MANSON

12th Royal Irish Rifles

R.G. MARSHALL

Machine Gun Corps (Motors)

H. MARSTON

1st West Yorkshire

S. MARTIN

Hood Battalion

P. MASSON

4th/5th Black Watch

J. McCAPPIN

9th Royal Irish Fusiliers

J. McDONALD

8th Loyal North Lancashire

R. McDOWELL

12th Royal Irish Rifles

B. McENANEY

1st Royal Inniskilling Fusiliers

W. McGARTLAND

Nelson Battalion

S. McTEAGUE

1st Royal Inniskilling Fusiliers

S. McWHIRTER

9th Royal Irish Fusiliers

T. MEEKISON

4th/5th Black Watch

R.C.K. MILL

4th/5th Black Watch

G.W. MILLARD

154th Field Coy, Royal Engineers

A. MILLER

4th/5th Black Watch

G. MILLER

Hood Battalion

A.B. MITCHELL

4th/5th Black Watch

G. MITCHELL

Royal Army Medical Corps

H. MOLLOY

9th Royal Irish Fusiliers

R. MONEY

4th/5th Black Watch

T. MORSE

1st Wiltshire

D. MURRAY

4th/5th Black Watch

D.G. MURRAY

4th/5th Black Watch

J.H. MURRAY

R.N.D. Signal Company

R. MURRAY

Hawke Battalion

N

T.C. NELSON

Medical Unit, Royal Naval Division

G.H.E. NEWMAN

11th Essex

F.G. NORTH

16th Rifle Brigade

J. NORTHFIELD

1/1st Cambridgeshire

O

J. O'TOOLE

1st Royal Inniskilling Fusiliers

M. OGLE

9th Royal Irish Fusiliers

F.J. ORMSBY

13th Royal Sussex

H.S. OWEN

11th Manchester

P

C.F. PEARCE

16th Rifle Brigade

J.E. PICKFORD

1/6th Cheshire

W. POWERS

12th Royal Irish Rifles

Q

D. QUINN

9th West Yorkshire

J.T. QUINN

9th Royal Irish Fusiliers

R

J. RAMPTON

16th Rifle Brigade

A.S. RAND

11th Essex

A. REDDINGTON

1st West Yorkshire

M. RICHARDSON

14th Hampshire

N. RIGLEY

Drake Battalion

W. ROBB

9th Royal Irish Fusiliers

E.E. ROBERTS

16th Rifle Brigade

W.S. ROBERTSON, MC

4th/5th Black Watch

S. ROBINSON

9th Royal Irish Fusiliers

W.S. ROBINSON

17th K.R.R.C.

F. ROBSON

Nelson Battalion

F.N. ROSE

17th K.R.R.C.

W.C. RUFFELL

17th K.R.R.C.

R.J. RUSDEN

10th Royal Fusiliers

W.H. RUSSELL

X39 Trench Mortar Battery

S

J. SANDLES

7th South Staffordshire

F.J. SAUNDERS, DSO

Royal Marine L.I. & Anson Battalion

J. SCALES

Medical Unit, Royal Naval Division

F. SHOULDER

11th Essex

J.W. SLINGSBY

9th West Yorkshire

A. SMITH

9th Sherwood Foresters

E. SMITH

16th Rifle Brigade

F.G. SMITH

14th Hampshire

J.T. SMITH

17th K.R.R.C.

W. SMITH

12th Royal Sussex

W.L. SMITH

4th/5th Black Watch

J.R. SOWREY

9th West Yorkshire

W. SPARKS

112th Machine Gun Company

F.C. SPENCER

1/5th K.O.Y.L.I.

V.J. STAPLETON

13th Royal Sussex

H.E. STEDMAN

Royal Army Medical Corps

R. STEPHENSON

10th Royal Fusiliers

C. STOKES

6th Lincolnshire

W.G. STONE

12th Royal Sussex

S.V. STRONG

13th Royal Sussex

T

C. TANT

16th Rifle Brigade

G. TARRANT

1/1st Cambridgeshire

B. TAYLOR

9th Sherwood Foresters

F. TAYLOR

1/6th Cheshire

H.D. TAYLOR

9th Sherwood Foresters

J. THOMAS

12th Royal Sussex

J.C. THOMAS

11th Essex

J. THOMPSON

12th Royal Irish Rifles

W. THOMPSON

Hood Battalion

F. TIMEWELL

148th Machine Gun Company

W. TONGE

11th Essex

J.W. TOPPING

11th Manchester

G. TREDGETT

11th Essex

E.W. TREVOR

Army Chaplain's Department. & 13th Rifle Brigade

W. TUNSTALL

2nd Royal Fusiliers

U

F.E. UPTON

11th Royal Sussex

V

R.C. VINCE

1/1st Hertfordshire

W

G.A. WALKER

1st Field Ambulance, R.N.D.

F.J. WALSH

2nd Royal Marine Light Infantry

W.J. WALTON

16th Rifle Brigade

E.E. WARD

2nd Royal Fusiliers

T. WARD

7th South Staffordshire

A. WARREN

7th Royal Fusiliers

J. WATSON

9th Royal Irish Fusiliers

J. WATSON

9th Royal Irish Fusiliers

W. WATSON

8th Loyal North Lancashire

A. WETHERALL

9th Royal Irish Fusiliers

J. WHALEN

2nd Lancashire Fusiliers

C.H. WHITTAKER

10th Royal Fusiliers

E.J. WILMOT

16th Rifle Brigade

R. WILSON

9th Royal Irish Fusiliers

B. WINGER

11th Essex

G.E. WINGFIELD

11th Essex

H. WITTY

1st West Yorkshire

L.C.H. WOOLDRIDGE

16th Rifle Brigade

Y

F. YATES

14th Royal Hampshire

Hamel Military Cemetery C.W.G.C. web page