BATTLE OF THE SOMME

ROLL OF HONOUR

Home

Cemeteries

CORBIE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION

This cemetery contains 924 Commonwealth burials of the First World War of whom 772 identified casualties of the Battle of the Somme (23rd June-30th November 1916).

GPS coordinates. Latitude 49.9151 / Longitude 2.51941

A

G.E. ADAMS

1st Grenadier Guards

J. ADAMS

18th Highland Light Infantry

J.W. ADDIS

14th Royal Welsh Fusiliers

W. ADDISON

1st Duke of Cornwall's L.I.

D.G. ADKIN

Royal Field Artillery

J.E. ADSHEAD

16th Manchester

H. AIREY

17th Lancashire Fusiliers

W. AITKEN

1st Scots Guards

W. ALBANY, MM

23rd Royal Fusiliers

E.J.H. ALLAM

Royal Garrison Artillery

W.M. ALLAN

15th Cheshire

J. ALLCOCK

12th West Yorkshire

H.H. ALLEN

1st Northumberland Fusiliers

W.T. AMES

1st Norfolk

H.G. ANDREWS

20th K.R.R.C.

G. APPLEBY

16th Cheshire

A.F. ARBOURNE

9th East Surrey

G.P. ARGENT

157th Field Coy, Royal Engineers

G. ARMSBY

1st Cheshire

W.H. ARMSTEAD

Royal Garrison Artillery

F. ARMSTRONG

1st Northumberland Fusiliers

A.T. ARNOLD

1/12th London

J.A. ARTINGSTALL

Royal Field Artillery

W. ASHTON

22nd West Yorkshire

G. ATKINSON

12th Northumberland Fusiliers

H.J. ATTWOOD

18th Lancashire Fusiliers

B

H.M. BAILEY

1/2nd London

A.G. BAKER

1/5th London

W.J.P. BAKER

12th West Yorkshire

W.S. APPLBAKEREBY

1/6th Liverpool

T.H. BALDWIN

7th Duke of Cornwall's L.I.

H. BALKVILL-LACY

8th Royal West Kent

A.C.J. BALL

4th Grenadier Guards

J.T. BANDY

10th Royal West Kent

J.T. BANKS

2nd South Staffordshire

E.S. BANTOFT

1/5th London

J. BARBOUR

2nd Highland Light Infantry

J. BARNES

3rd Coldstream Guards

O. BARON

24th Royal Fusiliers

C.H. BARRATT

V3 Trench Mortar Battery

H. BETTY

Royal Field Artillery

C. BEALE

Royal Garrison Artillery

W.E. BEDFORD

12th Signal Coy, Royal Engineers

B. BEESON

1st Norfolk

W. BELL

12th Royal Scots

C.M. BELLIS

13th Cheshire

A.W. BELSEY, DCM

1st Royal Munster Fusiliers

P. BENNETT

14th Royal Warwickshire

C.K. BENTLEY

12th K.R.R.C.

A. BERRY

12th West Yorkshire

C.K. BETTS

9th K.O.Y.L.I.

R. BEVINS

9th Cameronians

A.W. BIGGS

7th The Queen's

R.A.L. BINGHAM

1st Gordon Highlanders

T. BINNING

Royal Scots & 7th/8th K.O.S.B.

H.F.W. BIRCHAM

2nd K.R.R.C.

T.C . BIRD

2nd South African Infantry

T.E. BIRD

1st Devonshire

E.B. BIRMINGHAM

7th The Queen's

A.E. BISHOP

3rd Dragoon Guards

J. BLACK

1st Scots Guards

J. BLEWETT

14th Gloucestershire

F. BOLTON

12th Liverpool

A. BOOTH

23rd Manchester

T. BOULD

1st Royal Munster Fusiliers

R.T. BOVINGDON

10th Rifle Brigade

E.StK. BOWLER

72nd Machine Gun Company

R . BOYD

3rd South African Infantry

R.N. BOYDE

20th Liverpool

A.E. BRADFORD

1st Rifle Brigade

C.H. BRADLEY

Royal Field Artillery

J. BRAMLEY

2/5th Lancashire Fusiliers

A.H. BRANCH

9th Suffolk

J.T. BRAND

11th Royal Scots

B. BREWER

Royal Garrison Artillery

J. BREWSTER

8th Black Watch

W.H. BRIGHT

59th Machine Gun Company

E. BROADHEAD

1st Royal Scots Fusiliers

A.H. BROCKLEHURST

1st K.R.R.C.

G. BROOKS

1/16th London

H. BROOKS

9th Suffolk

H. BROOME

1/5th South Lancashire

F. BROWN

11th Durham Light Infantry

G. BROWN

1st K.S.L.I.

G.H. BROWN

6th Royal Berkshire

H.L. BROWN

18th Manchester

L.C. BROWN

Royal Field Artillery

F. BRYANT

7th Somerset Light Infantry

J.T. BUBB

1/13th London

G.E. BUCK

1st Norfolk

E. BUCKLEY

1st Leicestershire

G. BUCKLEY

6th K.S.L.I.

W. BUCKLEY

1st Liverpool

C.S. BURGESS

11th Essex

H. BURKE

1st Northumberland Fusiliers

W. BUTCHERS

1/19th London

W.S. BYRNE

6th Royal Irish Regiment

C

B. CADMAN

Royal Field Artillery

J.J. CADMAN

17th Royal Fusiliers

S. CADMAN

15th Sherwood Foresters

W. CAHILL

6th Connaught Rangers

S. CALDWELL

2nd Guards Machine Gun Company

R.J. CALLANDER

1/10th Liverpool

R.T. CAMFIELD

Royal Garrison Artillery

W.G. CAMPBELL

12th Royal Scots

J. CAREY

7th Royal Irish Fusiliers

J. CARLIN

9th Cameronians

P. CARROLL

9th Royal Dublin Fusiliers

C.A. CARTER

10th Essex

S.C. CARTER

11th Sherwood Foresters

W. CARTER, MM

13th Liverpool

H. CARTWRIGHT

15th Sherwood Foresters

W. CARTWRIGHT

12th Duke of Wellington's

J. CATLOW

Royal Field Artillery

A.B. CHAINEY

8th Royal Fus. & 7th The Queen's

W. CHALMERS

1st Scots Guards

W. CHALMERS

1/10th Liverpool

H.A. CHAMEN

2nd Bedfordshire

G.F. CHAMPION, MM

1st Royal Welsh Fusiliers

F. CHANNING

12th Gloucestershire

H. CHAPLIN

17th Lancashire Fusiliers

A.E. CHAPMAN

1st Norfolk

H. CHARLTON

Royal Field Artillery

F.A. CHEEK

1/5th Cheshire

W.E. CHETTER

Royal Army Medical Corps

R. CHISHOLM

5th Cameron Highlanders

A. CHORLTON

Royal Horse Artillery

T.R. CHRISTIE, DCM

30th Signal Coy, Royal Engineers

W. CLARKE

10th Cameronians

T.E. CLAXTON

17th Lancashire Fusiliers

D.G. COCHRAN

1st Gordon Highlanders

W. COCKERLINE

1st Lincolnshire

W.H. COCKRAM

9th Devonshire

J.A. COLLEPY

8th Rifle Brigade

W. COLLETT

6th O.B.L.I.

T. COLLINS

6th Royal Berkshire

W.G. COLLINS

9th K.R.R.C.

F. COLLIP

4th Royal Fusiliers

C.G. COLLIS

2nd Bedfordshire

G. COLMAN

9th Norfolk

W.LT. CONGREVE, VC, DSO, MC

Rifle Brigade & 76th Infantry Bde

J.J. CONLEY

12th Liverpool

J.H. CONNOLLY

20th Manchester

H. CONSTABLE

2nd York and Lancaster

C.F. COOK

1st South African Infantry

H.W. COOMBS

18th Northumberland Fusiliers

F.S. COOPER

23rd Middlesex

P.N. COOPER

1st Sherwood Foresters

F.J. CORDELL

11th Rifle Brigade

G. CORFIELD

6th K.S.L.I.

H. CORFIELD

7th K.S.L.I.

T.R. CORLETT

4th Royal Lancaster

H. COTES

2nd York and Lancaster

G.N. COUSANS

Royal Flying Corps

L.C. COVILL

1st South Staffordshire

H. COWBURN

2/5th Lancashire Fusiliers

C.W. COYNE

1/1st E. Riding F.C., Royal Engineers

L. CRABTREE

10th K.O.Y.L.I.

F. CRESSALL

2nd Royal Warwickshire

F.G. CRIBBETT

Royal Field Artillery

A. CRITCHARD

9th Rifle Brigade

S.R. CROSS

9th Suffolk

W.P. CROSSLEY

17th Manchester

H. CROWTHER

14th Gloucestershire

R. CURWEN, MM

1/6th Liverpool

G.W. CUTTS

8th East Yorkshire

D

P.T. DABORN

1st Gordon Highlanders

F. DANIELS

21st Manchester

H.A. DAULTON

15th Sherwood Foresters

W.H. DAVIES

9th Royal Welsh Fusiliers

W.G. DAVIS

Royal Field Artillery

A.J. DAW

8th The Buffs

W.A. DAWSON

2nd Bedfordshire

R.S. DE BLABY

1/4th Loyal North Lancashire

C. DENMAN

1st Bedfordshire

W. DEVALL

7th K.S.L.I.

F. DEVEY

1/4th Loyal North Lancashire

L.W. DEXTER

8th The Queen's

S.H. DICKEN

14th Gloucestershire

W. DIGBY

10th Essex

J. DINGLEY

15th Royal Warwickshire

J.H. DOBSON

Royal Field Artillery

J. DOHERTY, MM

8th Royal Irish Fusiliers

G. DOLPHIN

3rd Grenadier Guards

C. DONOGHUE

8th Royal Munster Fusiliers

A.W. DOUGLAS, MM

14th Royal Warwickshire

J. DOYLE

18th Manchester

E. DRAPER

Royal Field Artillery

W. DRUMMOND

10th K.R.R.C.

F.J. DRURY

12th Middlesex

J. DRURY

22nd West Yorkshire

P. DUFFIN

7th Leinster

M. DUFFY

13th Liverpool

H.N. DUGGLEBY

8th East Yorkshire

J.O. DURNALL

15th Royal Warwickshire

E

A. EAST

2nd Wiltshire

W.E. EASTWELL

1/7th Middlesex

L. EDGECOX

23rd Middlesex

V.J. EDKINS

2nd South African Infantry

A. EDMUNDS

15th Cheshire

A.V.E. EDWARDS

4th South African Infantry

W.T. EDWARDS

7th Royal West Kent

J. ENGLAND

2nd Border

A. ENTWISTLE

18th Lancashire Fusiliers

J. EVANS

16th K.R.R.C.

J.W. EVANS

Essex Rgt. & 1/1st Cambridgeshire

R . EVE

17th West Yorkshire

F

J.A. FACER

90th Machine Gun Company

F. FAIRWEATHER

20th K.R.R.C.

J.A. FALCONER

Royal Field Artillery

R. FAULKNER

6th Royal Irish Regiment

M. FERRALL

1st Black Watch

C.C. FICHAT

3rd South African Infantry

A.H. FIELD

Royal Field Artillery

W. FIELD

1st Grenadier Guards

R.G. FINCH

1st Norfolk

J.G. FINDLAY

1st Scots Guards

W. FITTON

16th Manchester

W.H. FLEMMER

2nd South African Infantry

R.W.R. FLETCHER

17th Middlesex

J.H. FLOCKHART

19th Liverpool

C.A.R. FOLLIT, DSO, MM

10th Royal Welsh Fusiliers

W.G. FORDHAM

Royal Field Artillery

A. FORSTER

1/5th Cheshire

A. FOSTER

17th Middlesex

E. FOSTER

1/4th Loyal North Lancashire

G. FOSTER

14th Gloucestershire

R. FOSTER

12th West Yorkshire

J. FRANCE

1/5th South Lancashire

A.E. FRANCIS

9th E. Surrey & 8th The Queen's

W. FRANCIS

British West  Indies Regiment

W.H. FREEMAN

Royal Garrison Artillery

W.T. FRENCH

12th K.R.R.C.

T. FROST

20th R. Fusiliers & 7th The Queen's

D. FYFFE

205th Field Coy., Royal Engineers

G

A. GABRIEL

105th Trench Mortar Battery

P. GALLAGHER

1st Royal Munster Fusiliers

G.R. GARNER-WATTS

17th Royal Fusiliers

G.A. GAY

Royal Field Artillery

P.C. GAY

2/1st London F.C., Royal Engineers

G.W. GAYTON

7th The Queen's

C.A. GENDERS

11th Rifle Brigade

A.G. GENTLE

2nd Bedfordshire

T. GIBBONS

2nd K.O.S.B.

F. GIBSON

8th Rifle Brigade

G.H. GIBSON

17th Liverpool

J. GILBERT

1st Gordon Highlanders

P.A. GILBERT

8th East Surrey

J. GILES

11th Cheshire

G.B. GILROY, MC

8th Black Watch

A.B. GIRLING

Royal Field Artillery

W.J. GLEW

Royal Field Artillery

W. GOLIGHTLY

Royal Army Medical Corps

T.H. GOOD

9th Royal Dublin Fusiliers

P.A. GOODCH

106th Machine Gun Company

E.A. GOODING

1st The Queen's

J.C. GORDON

1st Royal Scots Fusiliers

G. GOULD

2nd Royal Scots Fusiliers

J. GRAHAM

6th Connaught Rangers

N.S. GRANT

11th Royal Scots

R. GRAY

12th Northumberland Fusiliers

A. GRAYSTONE

Royal Field Artillery

H. GREEN

9th Suffolk

P.W. GREEN

1st Norfolk

F. GREENWOOD

106th Machine Gun Company

A. GRIBBEN

9th Royal Dublin Fusiliers

O. GRIFFITHS

10th Royal Welsh Fusiliers

F.D. GRINSELL

7th Duke of Cornwall's L.I.

R. GUTHRIE

8th K.O.Y.L.I.

H

A. HAIG

17th West Yorkshire

B. HAINES

Royal Field Artillery

W.L. HALL

8th The Buffs

A. HAMER

2/5th Lancashire Fusiliers

P.G. HANKS

1/9th London

P. HANLEY

6th Royal Irish Regiment

B. HANNIGAN

5th Cameron Highlanders

O.E. HANSON

2nd Scots Guards

W. HARBOUR

12th Liverpool

H.J. HARDINGTON

6th O.B.L.I.

A.E. HARDWICK

2nd Yorkshire

E.R. HARDY

1/16th London

J. HARRINGTON

8th Bedfordshire

J. HARRIS

12th Rifle Brigade

W.S. HARRIS

1/2nd London

J. HARRISON

13th Liverpool

W. HARRISON

1/7th Liverpool

E. HART

Royal Engineers

C. HARVEY

8th East Surrey

F. HARVEY

19th Northumberland Fusiliers

F.L.T. HASTINGS, DCM

17th Royal Fusiliers

S. HAWORTH

1st Coldstream Guards

T. HAWORTH

106th Machine Gun Company

A. HAYES

5th Machine Gun Company

A.J. HEATH

1/5th Cheshire

J. HEATH

14th Royal Warwickshire

A.W.L. HENCHLIFF

Royal Field Artillery

A. HENDERSON

18th Hussars

A.N. HENDERSON

1/6th Liverpool

T. HENNESSY

8th Royal Munster Fusiliers

J.F. HENSHAW

2nd Coldstream Guards

G.W. HEPTINSTALL

2nd Royal Scots Fusiliers

H. HEPWORTH

17th West Yorkshire

C.W. HERBISON

1st Leicestershire

T. HESSELDEN

1st Gordon Highlanders

T.J. HICKEY

11th R. Lancaster & 2nd Border

A.E. HICKLING

20th Liverpool

E.B. HICKS

7th Seaforth Highlanders

W. HILEY

2nd Royal Warwickshire

A. HILL

2nd Suffolk

J. HILL

8th Royal Inniskilling Fusiliers

H. HILLS

8th The Buffs

J.E. HILLS

Royal Field Artillery

W.E. HODGSON

8th East Yorkshire

A.K. HOGG

2nd Highland Light Infantry

P.H. HOGGINS

2nd South Staffordshire

R. HOLLAND

8th The Buffs

J. HOLLOBONE

8th Rifle Brigade

T. HOLMES

7th Bedfordshire

H.G. HONEY

7th The Queen's

J. HOOD

10th Essex

A.J. HOPKINS

6th Somerset Light Infantry

J.H. HOPKINS

4th Royal Fusiliers

W.F. HOPKINS

15th Royal Warwickshire

P. HORKAN

7th Royal Inniskilling Fusiliers

A. HORNBLOWER

2nd South Staffordshire

R. HOSKIN

7th Duke of Cornwall's L.I.

C.J. HOUSTON

2nd Royal Scots

J.H. HOWARD

12th Duke of Cornwall's L.I.

P. HOWARD

1st Cheshire

F. HOWARD

9th Signal Coy, Royal Engineers

J. HOWE

8th Royal Inniskilling Fusiliers

A. HOWES

8th Hussars

D.H. HOYLES

Royal Field Artillery

A.G. HUBBARD

8th The Buffs

T. HUBBARD

17th Manchester

J. HUDSON

9th Norfolk

G. HUGGINS

7th The Buffs

C.E. HUGHES

Royal Field Artillery

T. HUGHES

7th Seaforth Highlanders

C.P. HUGHES-GIBB

Royal Field Artillery

A. HUNNS

3rd Rifle Brigade

A. HUNT

19th Liverpool

A.F. HUNT

56th Signal Coy, Royal Engineers

G. HUNT

2nd Royal Warwickshire

W.J. HUNT

6th O.B.L.I.

H. HUNTER

1st Duke of Cornwall's L.I.

J.W. HUNTER

5th Northamptonshire

W. HURLOCK

1st Duke of Cornwall's L.I.

T. HUTCHEON

7th Royal Scots Fusiliers

A. HUTCHINGS

Royal Field Artillery

A.E. HUTTON

7th Duke of Cornwall's L.I.

A.W. HUTTON

6th Royal Berkshire

T.H. HYDE

Royal Army Medical Corps

I

A. IBBOTSON

12th West Yorkshire

J. INGRAM

1st K.O.S.B.

L.J.E. IRLAM

Royal Army Medical Corps

J. IRVINE

17th Royal Scots

R.McL. IRVINE

2nd South African Infantry

W.McK. IRVINE

3rd Signal Coy, Royal Engineers

J

R. JACK

12th West Yorkshire

B.R. JACKSON

Royal Garrison Artillery

D.T. JACKSON

15th Royal Scots

E. JACKSON

1/13th London

R. JACKSON

8th East Yorkshire

J. JAMIESON

1st Royal West Kent

C. JARVIS

7th K.S.L.I.

W.J. JEANES

1st Cheshire

E.T.L. JENKINS

59th Field Coy, Royal Engineers

J. JENKINS

1/8th Liverpool

A.E. JOHNSON

2/5th Lancashire Fusiliers

S. JOHNSON

12th West Yorkshire

J.A. JOHNSTON

1st Royal Scots Fusiliers

W. JOHNSTON

12th Royal Scots

W. JOLLIFFE

7th Duke of Cornwall's L.I.

C. JONES

7th Royal West Kent

C.H. JONES

18th Lancashire Fusiliers

C.S. JONES

1st Royal West Kent

D. JONES

1/5th Liverpool

F. JONES

20th Liverpool

F.C. JONES

Welsh Guards

J. JONES

7th K.S.L.I.

J. JONES

10th Royal Welsh Fusiliers

J.W. JONES

53rd Machine Gun Company

P.W. JONES

7th Somerset Light Infantry

R.O. JONES

1/10th Liverpool

B.E. JOURNET

1st Royal Fusiliers

H.F. JULER

1/10th Liverpool

K

H.J.P. KALIS

1st South African Infantry

E. KAY

16th Cheshire

E.W. KEATING

1st South African Infantry

J.J. KEEGAN

8th Royal Dublin Fusiliers

W. KEEN

4th Grenadier Guards

J.F. KELLEHER

8th Royal Munster Fusiliers

M. KELLEHER

18th Lancashire Fusiliers

J. KELLY

1/4th Royal Lancaster

J. KELLY

5th Cameron Highlanders

J. KELLY

9th Royal Dublin Fusiliers

C. KELSALL

17th Manchester

E. KELSALL

1st North Staffordshire

H.W. KEMP

20th K.R.R.C.

G.H. KEOGH

3rd South African Infantry

F.E. KERRIGAN, MM

2nd Leinster

F.R. KING

7th Border

G.F. KNIGHTS

Royal Field Artillery

J. KRUGE

Royal Garrison Artillery

L

L.C. LAERMAN

1st South African Infantry

W. LAFFERTY

Royal Field Artillery

J.L. LAIDLAW

10th Argyll and Sutherland Highl.

J. LAMBE

2nd Suffolk

T.H. LANE

2nd Royal Irish Regiment

A.H.B. LANGTON

2nd K.R.R.C.

C.H. LANGTREE

Royal Field Artillery

F.C. LANGTRY

24th Royal Fusiliers

F. LARRATT

1st Royal Fusiliers

H.C. LASLETT, MC

Royal Field Artillery

E. LATIMER-SEWELL

11th K.R.R.C.

C. LAWRENCE

48th Machine Gun Company

G.d.L. LEACH

1st Scots Guards

J. LEE

13th Liverpool

C.S. LEGGETT

Royal Field Artillery

A.C. LEONARD

17th Middlesex

A.W. LESTER

8th Black Watch

C. LEVATINO

12th Gloucestershire

A. LEVY

2nd The Queen's

C.O. LEWIS

17th Royal Fusiliers

F. LILLIMAN

9th Cameronians

A. LINDSAY

1/9th Liverpool

T. LONSDALE

2/5th Lancashire Fusiliers

F.C. LORD

4th Grenadier Guards

J.E. LUCKHURST

1st The Buffs

D. LUNNON

15th Royal Warwickshire

G. LYE

23rd Manchester

J. LYNCH

8th Royal Munster Fusiliers

M. LYNCH

2nd Royal Irish Regiment

E.L. LYON

18th Hussars & 7th Somerset L.I.

M

J. MACDONALD

Royal Garrison Artillery

J.C. MacHUTCHEON

15th Sherwood Foresters

J. MacINTOSH

4th South African Infantry

A.K. MACKENZIE

3rd Grenadier Guards

N. MacLEOD

5th Cameron Highlanders

F.J. MAINEY

1/8th Liverpool

T. MALEY

16th Manchester

J.H. MALLET

Royal Army Medical Corps

J. MALLETT

1/4th London

J. MALTBY

22nd Royal Fusiliers

J. MALTMAN

1st K.O.S.B.

T. MANDER

2nd Royal Warwickshire

D.G. MANSELL

6th O.B.L.I.

J.H. MARCH

3rd Grenadier Guards

W. MARSH

9th K.O.Y.L.I.

A.V. MASKREY

15th Royal Warwickshire

S.G. MATHERS

2nd Irish Guards

W. MATTHEWS

1/4th Royal Lancaster

H.G. MATTHIAE

1/7th Middlesex

J.B. McADAM

6th K.O.S.B.

J. McAULAY

10th Argyll and Sutherland Highl.

A.B. McCABE

4th South African Infantry

J. McCASH

17th Royal Scots

D.P. McCLURE

4th South African Infantry

H. McCONACHIE

1/16th London

W. McCONVILLE

6th Connaught Rangers

G. McCORMICK

2nd Lancashire Fusiliers

T. McGILL

5th Cameron Highlanders

M.J. McGINN

1st Bedfordshire

R. McINNES

5th Cameron Highlanders

J. McLOUGHLIN

Royal Field Artillery

W.J. McMULLAN

1/7th Middlesex

A. McNEIL

13th Liverpool

E. McNEILL

8th Black Watch

J. McNULTY

11th Royal Scots

F. McPARTLAND

6th Connaught Rangers

J. McPHERSON

64th Field Coy, Royal Engineers

J. McWHANNEL, MC

2nd Wiltshire

J. MEASURES

2nd York and Lancaster

B.W. MEDLIN

3rd South African Infantry

H. MELLOR

23rd Manchester

O.A. MENDS-GIBSON

Royal Field Artillery

H.F. METSON

Royal Field Artillery

R.G. MIDDLETON

Royal Field Artillery

J. MILBURN

15th Durham Light Infantry

H.A. MILLARD, MM

Royal Field Artillery

S. MILLINGTON

19th Durham Light Infantry

T.B. MILNE

106th Machine Gun Company

W.J.D. MILSON, DCM

2nd Yorkshire

P.W. MILTON

8th Somerset Light Infantry

W.G. MITCHELL

1st Norfolk

H.J.V. MONK

6th O.B.L.I.

J. MONTEITH

1/7th Liverpool

J.R. MOON

104th Field Coy, Royal Engineers

J. MOONEY

9th Yorkshire

V.C. MOORE

6th Royal Irish Regiment

W.A. MOORE

16th Royal Warwickshire

E. MORGAN

2nd Bedfordshire

G. MORRIS

47th Machine Gun Company

G.H. MORRIS

1st North Staffordshire

R.W. MORRISON

1st South African Infantry

E. MOSS

96th Field Coy, Royal Engineers

T.H. MOSS

Royal Horse Artillery

C.V. MOULD

15th Royal Warwickshire

P.J. MOWLAM

203rd Field Coy, Royal Engineers

E.C. MUDD

1st Devonshire

C.L.H. MULCAHY

2nd South African Infantry

T.H. MUNNERY

4th Royal Fusiliers

R. MURCIE

2nd Highland Light Infantry

M. MURPHY

1st Royal Munster Fusiliers

R. MURPHY

1/7th Liverpool

E.D. MURRAY

8th Black Watch

J. MURRAY

1/5th Loyal North Lancashire

H.D. MYERSCOUGH

Royal Army Medical Corps

N

F.A.StG. NELSON

1/14th London

H.W. NELSON

90th Field Coy, Royal Engineers

H. NEW

6th O.B.L.I.

H. NEWMAN

8th Royal Sussex

P. NEWTON

2nd South African Infantry

W.B. NICHOL

8th Black Watch

J. NICHOLSON

12th West Yorkshire

L.C. NIEMANN

13th Machine Gun Company

A.V. NUDDS

1st Royal West Kent

J.W. NUTTALL

1/4th Loyal North Lancashire

O

A. O'BRIEN

8th Royal Munster Fusiliers

J. O'BRIEN

1st Irish Guards

P. O'DONALD

Royal Field Artillery

J. O'NEILL

17th Royal Scots

J. O'SHEA

2nd Royal Irish Regiment

T. OAKES

20th Lancashire Fusiliers

E.F. OAKLEY

Royal Army Medical Corps

P.W. OFFER

2nd Wiltshire

B.R. OLDACRE

12th K.R.R.C.

C. ORGEE

1/12th London

W.E. OSBORNE

1/4th London

W.J. OVERTON

Royal Field Artillery

P

G.F. PACKMAN

1/9th London

G.H. PAGE

1st Norfolk

W.C. PAGE

20th R. Fusiliers & 7th The Queen's

R.G. PAINTER

21st Machine Gun Company

P. PALMER

2nd Suffolk

S. PALMER

3rd Rifle Brigade

W. PARKER

9th Rifle Brigade

E. PARKINSON

13th Liverpool

R.W.H. PARRISH

30th Signal Coy, Royal Engineers

W. PATERSON

2nd Royal Scots

D. PATTULLO

205th Field Coy, Royal Engineers

J. PAYNE

2nd Bedfordshire

J.F. PEARCE

9th Squadron, Royal Flying Corps

C.E. PEARSON

9th Rifle Brigade

E. PEART

2nd O.B.L.I.

H.E. PENDRED

Royal Field Artillery

S. PENFOLD

Royal Army Medical Corps

O.H. PETERS

Royal Army Medical Corps

F.J.W. PHILLIPS

204th Field Coy, Royal Engineers

J.B. PICKETT

1/5th Liverpool

J.H. POET

7th Royal West Kent

J. PORTEOUS

20th Liverpool

A. PORTER

2/5th Lancashire Fusiliers

G.E.F. POSKITT, MM

1/4th Royal Lancaster

J. POTTER

2nd South Staffordshire

R.F. POTTER

8th North Staffordshire

W. POTTER

7th Duke of Cornwall's L.I.

H.R. PRACY

1st Royal West Kent

A. PRATER

19th Durham Light Infantry

S. PREGNELL

2nd Wiltshire

H. PRICE

7th K.S.L.I.

W.B. PRICE

8th The Buffs

R. PRIDDY

1st Grenadier Guards

J.H. PROFFITT

9th Cameronians

J. PROUDFOOT

8th Black Watch

W.G. PUCKRIM

2nd South African Infantry

R.S. PURDY

8th Royal Inniskilling Fusiliers

G.H. PURTON

2nd O.B.L.I.

Q

C.E. QUAY

59th Machine Gun Company

R

J. RACKSTRAW

6th O.B.L.I.

M. RALPH

Royal Field Artillery

T. RAYNOR

8th Royal West Kent

A.M. READ

1/12th London

G. READ

Royal Garrison Artillery

J. REDFERN

Royal Field Artillery

T. REDMOND

2nd Guards Machine Gun Company

C. REDSHAW

19th Northumberland Fusiliers

E.J. REID

1/10th Liverpool

J.L. REID

1/10th Liverpool

H.E.L. RICHARDS

12th Gloucestershire

J. RICHARDS

18th K.R.R.C.

J. RICHARDSON

7th East Lancashire

F.J. RICKETTS

6th Royal Berkshire

J. RILEY

1/4th Loyal North Lancashire

J. RILEY

9th KO.Y.L.I.

T. RILEY

Royal Field Artillery

B.R. ROBERTS

Royal Army Medical Corps

D.A. ROBERTS

11th Rifle Brigade

W.H. ROBERTS

Royal Field Artillery

A. ROBERTSON

24th Royal Fusiliers

J. ROBERTSON

Royal Garrison Artillery

F.A. ROBINS

24th Royal Fusiliers

W.G. ROBINS

8th Devonshire

C.S. ROBINSON

9th Norfolk

E.A. ROBINSON

12th Gloucestershire

E.W. ROBINSON

1/1st London

F. ROBINSON

14th Northumberland Fusiliers

J.W. ROBINSON

28th Machine Gun Company

M. ROBINSON

Royal Field Artillery

W. ROCHE

2nd Leinster

E. ROE

19th Lancashire Fusiliers

C.A. ROGERS

16th Royal Warwickshire

R. ROOM

Royal Field Artillery

A. ROSCOE, MC

8th Royal West Kent

L. ROSE

6th K.O.S.B.

P.R. ROSEBY

2nd South African Infantry

N. RUDHALL

16th Royal Warwickshire

W.N. RUSSELL

1st Royal Scots Fusiliers

W.T. RUTLAND

1st Norfolk

S

A.J. SALMON

7th Royal Irish Fusiliers

G.S. SAMUEL

8th East Yorkshire

G.S. SANDALL

1/5th Royal Lancaster

A.G. SANDERS

8th The Queen's

F.C. SANGSTER

16th Royal Warwickshire

S. SARGEANT

2nd Yorkshire

J.E. SARGEANT

11th Royal West Kent

G.W.W. SAUNDERS

1st The Buffs

C.W. SCHAFER

1st South African Infantry

E.M. SCHILL

17th Lancashire Fusiliers

C.W. SCOTT

7th Somerset Light Infantry

E. SCOTT, MM

12th West Yorkshire

W. SCOTT

17th Lancashire Fusiliers

C.H. SELLEY

17th Middlesex

W.G. SHAND

R.A.M.C. & 20th Lancashire Fusiliers

P. SHANNON

7th Royal Irish Rifles

C.W.J. SHARMAN

Royal Field Artillery

T. SHARP

1st Coldstream Guards

R.N. SHARPLES

1/4th Loyal North Lancashire

L. SHAW

7th KO.Y.L.I.

H.H. SHEARMAN

1st Lincolnshire

F.W. SHEEN, MM

2nd Royal Scots Fusiliers

A. SHELMERDINE

23rd Manchester

W. SHEPHERD

1/5th Royal Lancaster

J.J. SHIMMIN

61st Field Coy, Royal Engineers

W.J. SHOEBRIDGE

1st Cheshire

W.A.A. SIBBONS

8th Royal West Kent

J.W. SIDLEY

Royal Field Artillery

H. SIMMONS

14th Royal Warwickshire

H.S. SKINNER

1/14th London

A. SLATE

1/10th Liverpool

J.W. SLOEY

1/8th Liverpool

A. SMITH

11th K.R.R.C.

A.E. SMITH

1st South African Infantry

F.A. SMITH

1st South African Infantry

F.R. SMITH

11th Hampshire

F.W. SMITH

8th Suffolk

G.G. SMITH

Royal Field Artillery

S. SMITH

2nd K.O.S.B.

T.W. SMITH

13th Middlesex

W. SMITH

22nd Northumberland Fusiliers

W. SMITH

5th Cameron Highlanders

W.A. SMITH

18th Manchester

P.J. SMYTH

18th Squadron, Royal Flying Corps

R. SPILLETT

4th Royal Fusiliers

J.S. SPREYER

7th Duke of Cornwall's L.I.

S. STANWAY

12th Liverpool

F.C. STARK

1/13th London

J. STEDMAN

7th The Queen's

A. STEVENSON

15th Trench Mortar Battery

M.H. STEWART

2nd Royal Scots

J. STRETCH

23rd Manchester

W.SdC. STRETTON

2nd Royal Warwickshire

E. STUBBS

8th The Buffs

W.T. STUCKEY

17th Middlesex

P. STURROCK

1st South African Infantry

D. SULLIVAN

13th Welsh

J.H. SURMON

1st South African Infantry

J.J. SUTTON

7th Leinster

W.M. SUTTON

2nd York and Lancaster

J.L. SWAINSON, DSO

6th Duke of Cornwall's L.I.

A.W. SWINDELL

1/13th London

F.W. SYMONDS

1st Norfolk

T

F.T. TABBENOR

9th K.R.R.C.

A.A. TANN

2nd Bedfordshire

C. TAYLOR

16th Manchester

E.S. TAYLOR

1/7th Liverpool

F.C. TAYLOR

18th Manchester

J. TAYLOR

6th K.S.L.I.

W. TAYLOR

15th Cheshire

E. TEAGUE

4th Royal Fusiliers

C. THOMAS

7th K.S.L.I.

E. THOMAS

7th Duke of Cornwall's L.I.

S. THOMAS

1st South African Infantry

B. THOMPSON

15th Royal Scots

W. THOMPSON

6th K.O.S.B.

G.A.S. THOMSON

2nd Argyll and Sutherland Highl.

J.H. THRELFALL

1/5th Royal Lancaster

J.H. TICKNER

1st Grenadier Guards

A.E. TILDESLEY

8th K.R.R.C.

W. TILL

Royal Garrison Artillery

A.E. TILLING

4th Coldstream Guards

H. TIMPERLEY

3rd Grenadier Guards

R.J. TOMLINSON

8th K.R.R.C.

A. TRENTESAUX

1/8th Liverpool

A.H. TROSS

1st Duke of Cornwall's L.I.

T.W. TROUGHTON

16th Cheshire

J.K. TULLY

1/7th Middlesex

C.E. TURNER

8th The Buffs

G. TURNER

9th Royal Sussex

H. TURNER

11th K.R.R.C.

S. TURNER

Royal Field Artillery

T.E. TUSON

10th Machine Gun Company

C.J. TYRRELL

12th K.R.R.C.

T. TYSON

Royal Field Artillery

U

C.J. UNSWORTH

7th South Lancashire

W.G. USHERWOOD

20th Liverpool

V

G.H. VALLENDER

7th K.S.L.I.

E. VAUGHAN

2/5th Lancashire Fusiliers

E.H. VERESMITH

9th Royal Fusiliers

A. VERNON

6th Wiltshire

J. VOUGLASS

6th K.O.Y.L.I.

W

F. WADDINGTON

Royal Field Artillery

F.H. WADEY

1/3rd London

T. WADMAN

19th Liverpool

G.M. WALKER

6th K.O.S.B.

H. WALKER

12th West Yorkshire

W.G.A. WALKER

1/3rd London

W.A. WALLIS

7th The Buffs

B. WALTER, DSO

Royal Field Artillery

F. WALTERS

105th Machine Gun Company

E.F. WARD

3rd Rifle Brigade

J. WARD

East Lancashire Regiment

J.L. WARMAN

12th Middlesex

A.H. WARREN

10th Rifle Brigade

J. WATKINS

17th Lancashire Fusiliers

A. WATSON

76th Machine Gun Company

F.F. WATSON

1st Coldstream Guards

G.R.G. WATTS

17th Royal Fusiliers

O.F. WATTS, MM

18th Squadron, Royal Flying Corps

A.J.H. WEBB

Royal Field Artillery

E.J. WEBB

1st Royal Fusiliers

F.A. WEBB

7th Duke of Cornwall's L.I.

G. WEBB

17th Royal Fusiliers

S.R. WEIR

7th Border

W. WELCH

1st Royal Berkshire

J.S. WEST

Royal Garrison Artillery

L.W. WESTALL

1st Coldstream Guards

W.T. WESTBURY

2nd O.B.L.I.

E.G. WHEELER

32nd Royal Fusiliers

J.P. WHELAN

1st Irish Guards

J. WHITE

1/4th South Lancashire

T. WHITEHEAD

19th Durham Light Infantry

J. WHITTLE

15th Royal Warwickshire

C. WICKSTEAD

13th Liverpool

T. WILKES

Royal Field Artillery

F. WILKIN

8th Suffolk

G. WILKINSON

2nd Yorkshire

G. WILKINSON

3rd Rifle Brigade

W. WILKINSON

12th Royal Scots

W.H. WILKINSON

8th East Yorkshire

H. WILLIAMS

17th West Yorkshire

J.L. WILLIAMS

16th Welsh

T. WILLIAMSON

8th Suffolk

J. WILLIS

14th Gloucestershire

C. WILLOTT

17th Manchester

J.H. WILSHIRE

8th Rifle Brigade

T.S. WILSON

8th Black Watch

R. WILTSHIRE

14th Gloucestershire

W.H. WINDEATT

4th Grenadier Guards

W. WINTER

53rd Machine Gun Company

J. WOOD

2nd K.O.S.B.

A. WOOLF

1st Devonshire

E. WOOLGAR

Royal Field Artillery

W.A.F. WOOLGAR

1st East Surrey

E.U. WOOLMER

9th Rifle Brigade

E. WORDSWORTH

2nd Gordon Highlanders

O.E. WREFORD-BROWN

9th Northumberland Fusiliers

J.J. WRIGHT

56th Field Coy, Royal Engineers

Y

J. YEARSLEY

Welsh Guards

H. YORK

2nd South Staffordshire

A.S. YOUNGS

8th Norfolk

Corbie Communal Cemetery Extension C.W.G.C. web page