BATTLE OF THE SOMME

ROLL OF HONOUR

Home

Cemeteries

BULLS ROAD CEMETERY

Flers

This cemetery contains 776 Commonwealth burials and commemorations of the First World War of whom 326 identified casualties of the Battle of the Somme (23rd June-30th November 1916).

A

A.R. ADAMS

3rd New Zealand Rifle Brigade

E.E. ALLEBONE

15th Hampshire

A. ANDERSON

3rd New Zealand Rifle Brigade

A. ANDERSON

4th New Zealand Rifle Brigade

P. ANSTIS

4th New Zealand Rifle Brigade

A.W. ARMITAGE

18th K.R.R.C.

T. ASBRIDGE

15th Durham Light Infantry

B

K. BADDELEY

15th Hampshire

S. BAGGS

18th K.R.R.C.

B.C. BAGLEY

16th Manchester

S.G. BAILEY

Royal Field Artillery

F. BAKER

16th Middlesex

G.H. BAKER

2nd Yorkshire

F.B . BALKIN

18th K.R.R.C.

L.A . BALLANCE

2nd K.R.R.C.

E.C . BARNES

18th K.R.R.C.

H. BARTER

45th Australian Infantry

E. BAXTER

4th New Zealand Rifle Brigade

W. BEADON

12th East Surrey

W. BEARD

12th East Surrey

W. BEARDSHAW

2nd South Wales Borderers

L.S. BEDFORD

Australian Field Artillery

W. BELLCHAMBERS

3rd Australian Infantry

A.W. BENNETT

12th East Surrey

F.M. BERNHARD

50th Australian Infantry

H.P. BEST

4th New Zealand Rifle Brigade

C.R. BICKNELL

2nd New Zealand Rifle Brigade

J.C. BIRCH

4th Australian Infantry

O . BIRKHAMSHAW

18th K.R.R.C.

T. BIVENS

2nd Yorkshire

S.J. BLAIKIE

4th New Zealand Rifle Brigade

F.R. BLAKE

2nd Australian Infantry

J.R. BLATCH

3rd New Zealand Rifle Brigade

P. BOLTON

30th Australian Infantry

J.C.H. BOOTH

1st Lancashire Fusiliers

S.W . BOSHER

18th K.R.R.C.

G.E. BOULDEN

1st New Zealand Rifle Brigade

S.T.W. BOUNDY

3rd New Zealand Rifle Brigade

C. BOYLE

2nd Welington

S.V. BRAMBLE

4th Australian Infantry

H.S. BRIGHT

2nd New Zealand Rifle Brigade

G.J. BRISCOE

X21 Trench Mortar Battery

S.F. BROADBENT

3rd Australian Infantry

T. BROGAN

1st Lancashire Fusiliers

R.O. BRYDON

2nd New Zealand Rifle Brigade

M.J. BUNTING

2nd Bedfordshire

F.G. BURCH

15th Hampshire

A.P. BURKHARDT

4th New Zealand Rifle Brigade

S.F. BURROWS

3rd Australian Infantry

H.E. BURTON

29th Australian Infantry

H. BUTLER

47th Australian Infantry

L.A. BUXTON

11th Royal West Kent

C

J. CAIRD

3rd Australian Infantry

D.W. CAREW

1st Auckland

B. CAREY

12th East Surrey

E.F. CARPENTER

11th Royal West Kent

J.P.M. CARPENTER

Royal Field Artillery

A. CARR

32nd Royal Fusiliers

H. CARR

1st Australian Infantry

W.A. CARR

New Zealand Artillery

P. CASEY

3rd New Zealand Rifle Brigade

J.R.S. CATON

12th East Surrey

A.C. CHALLENER

1/9th Liverpool

A.V. CHAMMEN

1st New Zealand Rifle Brigade

B. CHARGE

2nd Bedfordshire

R.V. CHILD

12th East Surrey

A.J. CHILDS

2nd New Zealand Rifle Brigade

J. CLOKE

4th New Zealand Rifle Brigade

R. COBB

5th Royal Berkshire

A. COLE

10th Royal West Kent

C.W. COLES

Machine Gun Corps (Heavy section)

J.T. COLLIER

12th East Surrey

H.J. COLLINS

12th East Surrey

H . COVERLEY

18th K.R.R.C.

T.W. COWAN

1st Canterbury

A. COYNE

1st Royal Dublin Fusiliers

V.G. CROCKFORD

11th Royal West Kent

G.M.G. CULLEY

11th Royal West Kent

W.H. CUTHBERT

1/4th Suffolk

D

T.S. DALTON

Royal Army Medical Corps

F. DAVIES

1st New Zealand Rifle Brigade

J. DAVIES

2nd Welsh

A.J. DAWES

12th East Surrey

J.A. DIBBEN

32nd Australian Infantry

S.M . DICKER

18th K.R.R.C.

A. DIESSEL

3rd Australian Infantry

S.V. DOLTON

45th Australian Infantry

J. DONNELY, DCM

12th East Surrey

T.W. DUFFIELD

11th Royal West Kent

E

J. EAGLE

12th East Surrey

G.F. EDWARDS

1st Otago

S. EDWARDS

1st Auckland

E. ELLIOTT

11th The Queen's

H.R. EVERY

3rd New Zealand Rifle Brigade

T. EXLEY

18th K.R.R.C.

F

H.C. FARMER

Royal Field Artillery

R.A. FIELDING

47th Australian Infantry

C. FORD

3rd Australian Infantry

D. FREW

3rd New Zealand Rifle Brigade

F.W. FROST

11th Royal West Kent

G

E.L. GALE

1st Canterbury

J. GALLAGHER

3rd New Zealand Rifle Brigade

J.H. GANDY

2nd New Zealand Rifle Brigade

C.H. GASSON

2nd New Zealand Rifle Brigade

W. GAUKRODGER

18th K.R.R.C.

J.F. GIBBS

5th Royal Berkshire

R. GIBSON

18th K.R.R.C.

T.G. GIBSON

12th East Surrey

F.W. GOAMAN

Royal Field Artillery

G.F. GODDEN

11th Royal West Kent

F. GOLDSMITH

15th Hampshire

A. GOODMAN

12th East Surrey

J.H. GOONEY

4th New Zealand Rifle Brigade

P.F. GOSS

2nd Wiltshire

J. GREEN

18th Liverpool

B. GREENLEES

1st New Zealand Rifle Brigade

J. GRIST

9th Royal Sussex

C.A. GYLLENSPETZ

20th Durham Light Infantry

H

G.M. HAIGH

2nd New Zealand Rifle Brigade

H. HAIGH

122nd Machine Gun Coy

N. HALL

20th Durham Light Infantry

T. HAMBLING

15th Hampshire

G. HANLON

15th Hampshire

J. HARDY

4th Liverpool

A.J. HARGEST

1st Otago

W. HARWOOD

15th Hampshire

E.M. HASSALL

Australian Field Artillery

T. HASSEL

3rd New Zealand Rifle Brigade

C.F. HAWNEY

11th Royal West Kent

R.C. HAYDEN, MM

49th Australian Infantry

J.N. HAYES

4th New Zealand Rifle Brigade

T.W. HAYNES

4th Liverpool

F.C. HAZELL

6th O.B.L.I.

H. HEARD

1st Auckland

G.L. HEWLETT

11th Royal West Kent

C.W. HILLS

4th New Zealand Rifle Brigade

A.E. HINTON

15th Hampshire

H.F.S. HOBBS

12th East Surrey

L. HODSDON

1st Auckland

D.A. HOMERSHAM, MM

Z21 Trench Mortar Battery

W.G. HOSIE

2nd New Zealand Rifle Brigade

R. HOUNAM

47th Australian Infantry

R. HOWARTH

20th Durham Light Infantry

J. HOWES

2nd New Zealand Rifle Brigade

W. HUCKS

11th Royal West Kent

J. HUGHES

4th Liverpool

A.P. HUMPHRIES

2nd Bedfordshire

I

J. INGLE

18th K.R.R.C.

A.W. IVENS

15th Hampshire

J

H. JACKSON

12th East Surrey

W. JACKSON

1st Lancashire Fusiliers

G. JACOBS

11th Royal West Kent

R.L. JARRATT

15th Hampshire

G. JERAM

15th Hampshire

F.D. JESSOP, MC

12th East Surrey

W. JOHNSON

1st Royal Dublin Fusiliers

J.G. JOHNSTON

4th Australian Infantry

C.R. JONES

New Zealand Medical Corps

H.M. JONES

1st Wellington

A. JUSTICE

30th Australian Infantry

K

D.S. KEAY

4th New Zealand Rifle Brigade

C. KELSO

Australian Field Artillery

P.A.S. KESBY

1st Lancashire Fusiliers

G.W. KILLGOUR

2nd Auckland

A.E. KING

12th East Surrey

W. KING

11th Royal West Kent

A.E. KNOWLES

Australian Field Artillery

L

W.B. LAMBERT

49th Australian Infantry

J.J. LANGFORD

18th K.R.R.C.

H. LEEK

18th K.R.R.C.

T. LEGON

1/19th London

H.M. LENNOX

29th Australian Infantry

J.B. LESTER

18th K.R.R.C.

A. LEVEY

18th Australian Infantry

A. LEWIS

15th Hampshire

E.W. LEWIS

29th Australian Infantry

W. LITTLE

16th Manchester

A.R. LONGHURST

11th Royal West Kent

R.S. LOUGHREY

3rd Australian Infantry

H.G. LUCKING

11th Royal West Kent

E.J. LUESLEY

11th Royal West Kent

R.D. LUMSDEN

2nd Canterbury

M

G.H. MACPHERSON

3rd Australian Infantry

J.G.R. MALLETT

New Zealand Field Artillery

F.W. MARCHBANK

11th Liverpool

S. MARSHALL

2nd Otago

V.S. MARSHALL

2nd Canterbury

S.H. MARSTON

18th K.R.R.C.

H.R. MARTIN

12th East Surrey

J. MARTIN

15th Hampshire

J.W. MARTIN

2nd Auckland

G. MASON

11th Royal West Kent

H.E. MASTERS

18th K.R.R.C.

E.J. MATON

9th Royal Sussex

N.A. MATTHEWS

1/8th London

J. McCARTHY

11th Royal West Kent

T.B. McFARLANE

22nd Australian Infantry

R. McGIMPSEY

New Zealand Engineers

A. McGOWN

3rd Australian Infantry

J.M. McKEAN

29th Australian Infantry

A.McL. McKICHAN

2nd New Zealand Rifle Brigade

J. McKINNON

4th New Zealand Rifle Brigade

S.A. McRAE

3rd New Zealand Rifle Brigade

H.S. McVITTY

Australian Field Artillery

P. MELLOR

18th K.R.R.C.

C.W. MIDDLETON

49th Australian Infantry

E. MITCHELL

New Zealand Pioneers

A. MORGAN

12th East Surrey

J. MORLEY

18th K.R.R.C.

D. MORRISON

1st Auckland

J. MURT

4th Liverpool

N

W.E. NAGLE

3rd Australian Infantry

W. NEWEY

2nd Worcestershire

F. NICHOLSON

Royal Field Artillery

F.S. NICHOLSON

15th Hampshire

E. NOONAN

12th East Surrey

O

J.R. OLIVER

1st New Zealand Rifle Brigade

W.G. ORMSBY

1st New Zealand Rifle Brigade

S. OSBORNE

12th East Surrey

P

E.W. PAGE

11th Royal West Kent

F.W. PALMER

12th East Surrey

F.M. PARRY

15th Hampshire

E.R. PARSONS

18th K.R.R.C.

J. PATTIE

14th Australian Infantry

W. PEACE

18th K.R.R.C.

G. PECK

15th Hampshire

A.E.C. PERCY

Australian Field Artillery

H. PERKINS

18th K.R.R.C.

T.A. PERKINS, MC

5th Royal Berkshire

S. PERRY

4th New Zealand Rifle Brigade

F.S. PHILLIPS, MM

1st Australian Infantry

T.J. PINK

12th East Surrey

F. PLATT, MM

X21 Trench Mortar Battery

F.A. POCKNELL

12th East Surrey

G. POTTER

4th New Zealand Rifle Brigade

T.R. PRIME

18th K.R.R.C.

T.I. PROSSER

New Zealand Field Artillery

Q

A.O. QUINN

22nd Australian Infantry

R

C. RAMUS

10th Liverpool

T.A. RAXWORTHY

4th New Zealand Rifle Brigade

W.L. RICHARDS

12th East Surrey

H. RICHARDSON

12th East Surrey

C.W. RIDER

2nd Canterbury

H.E. ROWELL

12th East Surrey

F.W.J. RUSSELL

16th Middlesex

S

H.R. SALMON

New Zealand Field Artillery

W.G. SANDYS

15th Hampshire

W.T. SEAGER

12th East Surrey

R. SEARCHFIELD

1st New Zealand Rifle Brigade

S. SELF

Royal Field Artillery

W.P. SHANKS

12th East Surrey

A.D. SHARP

18th K.R.R.C.

W. SIMMS

47th Australian Infantry

W.H. SINGLETON

15th Hampshire

B.H. SKEET

4th New Zealand Rifle Brigade

C.G. SMART

15th Hampshire

A. SMITH

18th K.R.R.C.

A.J. SMITH

12th East Surrey

C.A. SMITH

11th Royal West Kent

C.J. SMITH

12th East Surrey

E. SMITH

18th K.R.R.C.

G. SMITH

10th Royal West Kent

J. SMITH

4th Australian Infantry

F.R. STAFFORD

16th Manchester

C.F. STEVENS

4th New Zealand Rifle Brigade

E. STEVENS

11th Royal West Kent

A.C. STEVENSON

4th New Zealand Rifle Brigade

E. STONEHEWER

18th K.R.R.C.

J. STONIER

18th K.R.R.C.

H.F. STOPFORD

Royal Field Artillery

W.E. STOWER

16th Middlesex

E.A. STRACK

New Zealand Field Artillery

J.D.K. STRANG

3rd New Zealand Rifle Brigade

T. STREET

9th Royal Sussex

B. SUTTON

1st Lancashire Fusiliers

P. SWALLOW

18th K.R.R.C.

T

R. TAPSELL

New Zealand Pioneers

H. TAYLOR

5th Royal Berkshire

W. TAYLOR

15th Hampshire

S.O. THALER

18th K.R.R.C.

G.G. THOM

4th New Zealand Rifle Brigade

W. TILLCOCK

18th K.R.R.C.

E.N. TINGEY

2nd K.R.R.C.

C.A.G. TOMS

12th East Surrey

W. TRAYHORN

5th Royal Berkshire

W.J. TREADWELL

3rd New Zealand Rifle Brigade

W.T. TUCKER

5th Royal Berkshire

P. TUCKETT

49th Australian Infantry

W.W. TURNER

11th Royal West Kent

A. TUTT

Royal Field Artillery

V

G. VALENTINE

1/6th London

E. VIAL

3rd Australian Infantry

W.J. VICARS

15th Hampshire

A.T. VICKERS

11th Royal West Kent

J. VICKERS

18th Liverpool

W

H.E. WADEY

11th Royal West Kent

T.D. WALKER

18th K.R.R.C.

J.J. WALKER

1st Canterbury

W. WALKER

1/10th Liverpool

A. WALL

1st Lancashire Fusiliers

T.E. WALTON

18th K.R.R.C.

H.G. WARD

2nd Worcestershire

W. WARD

2nd Royal Fusiliers

C. WATERHOUSE

3rd Australian Infantry

T.A. WATTS

3rd New Zealand Rifle Brigade

S. WEATHERLEY

12th East Surrey

R.F. WESTBROOK

15th Hampshire

R.B. WHARTON

14th Australian Infantry

H.W. WHATLING

11th Royal West Kent

H.A. WIGGINS

2nd Auckland

A.C. WILD

1st Auckland

J.M. WILES

15th Hampshire

H.W. WILKINS

12th East Surrey

H. WILKS

2nd K.R.R.C.

C. WILLIAMS

11th Royal West Kent

F.B. WILLIAMS

4th New Zealand Rifle Brigade

F.H. WILLIAMS

15th Hampshire

W. WILLIAMS

14th Australian Infantry

W.C. WILLIAMS

12th East Surrey

R. WILSON

16th Manchester

H.R. WILTON

4th New Zealand Rifle Brigade

H. WINNARD

3rd New Zealand Rifle Brigade

C. WOOD

3rd New Zealand Rifle Brigade

W. WORTHING

New Zealand Field Artillery

H. WRIGHT

18th K.R.R.C.

S. WRIGHT

4th New Zealand Rifle Brigade

Bulls Road Cemetery C.W.G.C. web page