BATTLE OF THE SOMME

ROLL OF HONOUR

Home

Cemeteries

BECOURT MILITARY CEMETERY

This cemetery contains 713 Commonwealth burials and commemorations of the First World War of whom 371 identified casualties of the Battle of the Somme (23rd June-30th November 1916).

A

H. ADAMSON

8th Black Watch

C.R. ADDIS

Australian Field Artillery

A.J.B. ADDISON

9th York and Lancaster

F. AINGE

69th Machine Gun Company

J. AINSLIE

16th Royal Scots

S.G. AITCHISON

21st Northumberland Fusiliers

A.McD. ALEXANDER

58th Machine Gun Company

M.T. ALLAN

20th Australian Infantry

D.W. ALLEN

10th Australian Infantry

G. ALLEN

Royal Field Artillery

F.C. ALLINGHAM

3rd Australian Field Company

S. ANDERSON

24th Northumberland Fusiliers

W. ARCHER

70th Machine Gun Company

G. ARMSTRONG

8th East Lancashire

G. ARRIGHI

5th Australian Machine Gun Coy

W. ARUNDELL

10th Cameronians

W.C. ASWORTH

Special Brigade, Royal Engineers

A. ASTALL

Royal Field Artillery

F.A.H. ATKEY

9th Yorkshire

A. ATKINSON

1/7th Durham Light Infantry

B

E.B. BAGNALL

9th South Staffordshire

W. BAILEY

R.A.M.C. & Royal Field Artillery

G. BARBER

1st Cameron Highlanders

J. BARKER

26th Australian Infantry

S. BARNARD

6th Australian Infantry

A. BARNES

12th Durham Light Infantry

N. BARRIE

Canadian Field Artillery

B.J. BARTHOLOMEW

1st Cameron Highlanders

P. BASKERVILLE

2nd Welsh

R. BENNETT

9th Yorkshire

G.S. BENSON

Royal Field Artillery

A. BENTON

18th Australian Infantry

E.D. BERRY

Canadian Field Artillery

A. BIBBY

Canadian Field Artillery

R.L. BINNS

8th Yorkshire

S. BLACKBURN

10th Loyal North Lancashire

F. BLAND

16th Royal Scots

T. BOND

Royal Field Artillery

M. BOWEN

Royal Garrison Artillery

J. BOWMAN

Royal Field Artillery

G.H. BRACKNELL

11th Australian Infantry

A.W. BRANNON

11th Royal Warwickshire

J. BRENNAN

Australian Field Artillery

G.R. BROWN

Australian Field Artillery

G.S. BROWN

21st Australian Infantry

T. BROWN

Canadian Field Artillery

T.S. BROWN

10th Royal Fusiliers

F. BUCKLEY

Royal Field Artillery

S. BUSBY

10th Cameronians

E. BUSHELL

8th East Lancashire

C

T.C. CAIRNS

Canadian Field Artillery

J.A.G. CAMERON

1st Cameron Highlanders

G.A. CANTER

1/22nd London

A. CARLINE

Royal Field Artillery

H.MS. CARPENTER

10th Duke of Wellington's

I.N. CARSON

Canadian Field Artillery

E.L. CARTER

11th Royal Warwickshire

E.P.StG. CARTWRIGHT

45th Machine Gun Company

J.B.N. CARVICK, MC

24th Australian Infantry

W.A. CASTLE

1/18th London

H.E. CAVE

Royal Garrison Artillery

H. CHADWICK

Royal Field Artillery

T. CHARBONNEAU

Canadian Field Artillery

C.P. CHARD

45th Australian Infantry

B. CLARK

2nd Australian Infantry

G. CLARK

8th Black Watch

S.N. CLARK

Canadian Field Artillery

H.J. CLARKE

10th Royal Fusiliers

G.S. CLARKSON

49th Australian Infantry

J. CLEAMSON

1/9th Durham Light Infantry

W. CLEARY

Royal Garrison Artillery

E.H. CLEVELAND

Sherwood F. & 8th York / Lancaster

D.G. COHEN

3rd Australian Field Company

J. COLE

11th Suffolk

H. COLLET

25th Australian Infantry

W. COLMER

12th Durham Light Infantry

T. CONN

Royal Field Artillery

S. COOK

Army Service Corps

H. COOMBS

74th Field Coy, Royal Engineers

B.G. COOPER

Royal Garrison Artillery

C. COOPER

1/22nd London

G.T. COOPER

Royal Army Medical Corps

G. CORNER

11th Suffolk

J. COX

8th East Lancashire

W. COX

1/18th London

R.C. CRANSTON

1/17th London

W. CREASY, MC

Canadian Field Artillery

H. CREED

8th Australian Infantry

E. CRILLEY

8th Loyal North Lancashire

C. CROSSLAND

8th K.O.Y.L.I.

D

A.T. DANIELS

Canadian Field Artillery

A.H. DARLING

8th Yorkshire

W.J. DAVIES

Australian Field Artillery

G.T. DAVIS

24th Australian Infantry

F.D. DAY

26th Machine Gun Company

J.S. DAYUS

11th Royal Warwickshire

R.E. DEANE OLIVER

74th Field Coy, Royal Engineers

G.W. DEARING

1/4th East Yorkshire

T. DEEHAN

Royal Garrison Artillery

H. DE GARIS

13th Australian Infantry

J. DEMPSTER, MM

58th Machine Gun Company

J. DENT

18th Northumberland Fusiliers

T. DIXON

9th Royal Welsh Fusiliers

A. DOCHERTY

19th Australian Infantry

G. DORWARD

21st Northumberland Fusiliers

J.W. DOUGLAS

Royal Field Artillery

W. DOUGLAS

5th Australian Machine Gun Coy

J. DOWELL

8th Yorkshire

W. DURKIN

1/5th Yorkshire

E

O.C.F. ELLIOTT

8th/10th Gordon Highlanders

W.R. ELLIS

23rd Australian Infantry

R.D. ELLISON

10th Duke of Wellington's

R.A.F. EMINSON

2nd Machine Gun Company

A. EVANS

11th Royal Warwickshire

G.G.H. EVANS

21st Australian Infantry

T. EWING

16th Royal Scots

F

G.F. FARRAN

Royal Field Artillery

A.H. FELSTEAD

Army Service Corps

G.G.G. FERGUSON

Australian Field Artillery

H. FERGUSON

10th/11th Highland Light Infantry

J. FIELD

10th Duke of Wellington's

A. FINNEGAN

1st Gloucestershire

A.T. FLETCHER

11th Royal Warwickshire

H.E. FOOTNER

Royal Garrison Artillery

W.A. FORSHAW

7th East Lancashire

W. FOSTER

Royal Field Artillery

T. FOTHERGILL

Special Brigade, Royal Engineers

H. FOWLER

10th Loyal North Lancashire

J. FRASER

15th Royal Scots

T.H.B. FREEMAN

Royal Field Artillery

A. FULTON

13th Royal Scots

G

T.J. GALE

10th Lincolnshire

M.W. GARDNER

Canadian Field Artillery

A.S. GARNER

Canadian Field Artillery

W. GEMBLES

13th Royal Scots

D. GIBB

7th/8th K.O.S.B.

W. GIBSON

4th South African Infantry

R.Q. GILSON

11th Suffolk

J.T.E. GENTLE

25th Australian Infantry

W.B. GLOSSOP

Royal Garrison Artillery

D. GOLDEN

Royal Field Artillery

R.B. GOLDSWORTHY

1/5th Northumberland Fusiliers

W.J. GORDON

Australian Field Artillery

E.C. GOSTLING

1/4th Northumberland Fusiliers

T. GREEN, DCM

Royal Garrison Artillery

C.I. GREY

46th Australian Infantry

V.D. GROSSMAN

24th Northumberland Fusiliers

H

F.A.W. HAGUE

7th Australian Infantry

F. HALDENBY

1/6th Northumberland Fusiliers

J.C. HALL

8th East Lancashire

T. HALL

27th Northumberland Fusiliers

L. HAMMOND

10th Duke of Wellington's

L. HARDING

11th Royal Warwickshire

J.P.V. HAWKSLEY, DSO

Royal Field Artillery

W. HAZELDINE

Royal Garrison Artillery

F.W. HEARTFIELD

Royal Garrison Artillery

A.P. HEATHER

6th Bedfordshire

J. HEMSLEY

207th Field Coy, Royal Engineers

D. HENDRIE

6th Cameron Highlanders

W. HENNESSY, MM

1/5th Northumberland Fusiliers

H. HERON

27th Northumberland Fusiliers

W.S. HESLOP

Canadian Field Artillery

J.E. HEWSON

8th East Lancashire

J. HIGGINS

82nd Field Coy, Royal Engineers

A.P. HILL

1st Australian Pioneers

J. HILL

21st Cheshire

R.J. HILL

51st Australian Infantry

W.L. HINE

21st Australian Infantry

J. HISLOP

5th Cameron Highlanders

H. HODGES

10th Gloucestershire

H. HOLLAND

Royal Field Artillery

W. HOLLAND

Y34 Trench Mortar Battery

M. HORAN

10th York and Lancaster

E. HOWARD

Royal Garrison Artillery

A.I. HOWLETT

45th Australian Infantry

M.G. HUME-WRIGHT

8th Yorkshire

J.N. HUNSTON

6th Bedfordshire

A. HUNT

21st Australian Infantry

D.I. HUSBAND

Argyll/Suth.. Highl. & 6th Camerons

R.H. HUTT

2nd Royal Sussex

I

T.W. ILLINGWORTH

10th Gloucestershire

R.G. INGLE

10th Lincolnshire

E.H. IVATTS

11th Royal Warwickshire

J

G.E. JAMES

8th Australian Infantry

J. JOHNSON

1/6th Durham Light Infantry

J. JOHNSON

13th Durham Light Infantry

R.H. JOHNSTON

53rd Australian Infantry

E.T. JOICE

1/6th Northumberland Fusiliers

L.N. JONES

Canadian Field Artillery

H. JORDAN

10th Royal Fusiliers

K

T. KAY

21st Northumberland Fusiliers

C.C. KEELING

11th Royal Warwickshire

F.E. KIGGINS

1/7th London

J.W. KILLORAN

22nd Northumberland Fusiliers

F.G. KIMPTON

Royal Garrison Artillery

A.C. KYLE

Canadian Field Artillery

L

W.M. LAKE

Y34 Trench Mortar Battery

W.T. LAMB

11th Royal Warwickshire

F.W. LAMBE

8th Norfolk

A. LANE

Royal Army Medical Corps

A.K. LAVARACK

10th Duke of Wellington's

G.H. LEAMAN

Canadian Field Artillery

J.N. LEMON

12th Australian Infantry

F.W. LINDEMAN

1st Australian Infantry

C. LINHAM

1/6th Gloucestershire

S.H. LITTLE

46th Australian Infantry

T.W. LUKE

Royal Field Artillery

C.E. LYON HALL, MC

5th South Wales Borderers

M

H.C. MacDONALD

Canadian Field Artillery

E.G. MACE

74th Field Coy, Royal Engineers

R.D. MACKAY

Australian Field Artillery

J.M. MAHER

5th Australian Infantry

S. MALLETT

3rd South African Infantry

S.E. MALPAS

8th Black Watch

C.E. MANNING

24th Australian Infantry

J. MARTIN

X38 Trench Mortar Battery

J.W. MARTIN

13th Royal Fusiliers

N. MARTIN, DSO

1st Cameron Highlanders

W. MARTIN

Canadian Field Artillery

W.G. MAWSON

1/8th Durham Light Infantry

J.T. MAYOR

2nd South African Infantry

W.E. MAZEY

4th Australian Infantry

J. McANDREW

22nd Northumberland Fusiliers

J.M. McCRONE, MC

11th Argyll and Sutherland Highl.

J.W. McCULLAGH

3rd Australian Infantry

J.A. McGOWAN, MM

7th Cameron Highlanders

T. McGUCKING

Royal Garrison Artillery

G. McINTOSH

17th Australian Infantry

T. McLAREN

10th Cameronians

A.A. McLEAN

11th Suffolk

H.N. McLEOD

12th Australian Infantry

M. McPHERSON

Canadian Field Artillery

W.A.W. MEEKISON

15th Royal Scots

W.R. METCALFE

Canadian Field Artillery

D. MIDDLETON

6th/7th Royal Scots Fusiliers

W. MILLER

5th Cameron Highlanders

G.H. MILTON

Royal Field Artillery

J. MOLE

21st Northumberland Fusiliers

G.W. MOODY

1/6th Durham Light Infantry

B.V. MOORE

2nd K.R.R.C.

W. MORTON

21st Northumberland Fusiliers

H. MOSLEY

1/5th Northumberland Fusiliers

G.A. MUNDY

3rd Australian Infantry

N

R. NICHOLLS

70th Machine Gun Company

W.H.A. NICOL

6th Australian Infantry

B. NORMAN

2nd K.R.R.C.

J. NORTHCOTT

11th Australian Infantry

O

H. O'BRIEN

28th Australian Infantry

T.J. O'MALLEY

14th Australian Infantry

H. O'REILLY

27th Northumberland Fusiliers

J.T. OLIVER

15th Royal Scots

T.S. ORD

7th Seaforth Highlanders

J. OXLEY

18th Northumberland Fusiliers

P

G. PARKER

1st Northamptonshire

J. PATON

11th Royal Scots

F.T. PAXTON

Royal Field Artillery

J.H. PAYNE

10th Lincolnshire

H. PEARCE

Army Service Corps

H.N. PEARCE

4th Canadian Mounted Rifles

H. PERKINS

Australian Field Artillery

E.L. PERRIS

1/4th Yorkshire

A. PETERS

49th Australian Infantry

H.W. PHILLIPS, MM

9th Welsh

J.H. PHIPPS

Royal Garrison Artillery

J. PILGRIM

209th Field Coy, Royal Engineers

H.F.H. PLANT

A.A.M.C. & 24th Australian Infantry

E.N. PLAYER

8th Yorkshire

L. POCOCK

6th Australian Infantry

J. PRENTICE

10th Cameronians

P.H. PRESTON

1st South Wales Borderers

P.H. PRESTON

Royal Field Artillery

A. PREW

Royal Field Artillery

L.W. PROCTOR

Canadian Field Artillery

R. PULLEINE

Royal Field Artillery

J.D. PURCELL

1st Australian Infantry

Q

W.A. QUILTER

Royal Field Artillery

R

H.R. RABEY

Royal Field Artillery

J.G. RAMSAY

Canadian Field Artillery

H.J. RANSON

5th Cameron Highlanders

J. RAY

1/7th Northumberland Fusiliers

W.H. RAYLOR

128th Field Coy, Royal Engineers

H. REED

21st Australian Infantry

R.J. REES

9th Australian Infantry

F. RICKARD

1/5th Royal Sussex

J.C. RIX

R.A.M.C. & 9th Yorkshire

G.W. ROBBINS

11th Royal Warwickshire

C. ROBERTS

1st Loyal North Lancashire

A. ROBINSON

1/7th Durham Light Infantry

E.B. ROBINSON

9th Yorkshire

G. ROBSON

1/5th Northumberland Fusiliers

T.B. RODWELL

20th Australian Infantry

J.E. ROE

Royal Garrison Artillery

N.R. ROGERS

Canadian Field Artillery

R. ROWELL

Royal Field Artillery

T.S. ROWLANDSON, MC

1/4th Yorkshire

G.T. ROWLETT

Royal Garrison Artillery

N. ROWLEY

8th Yorkshire

F. RUTHERFORD

18th Northumberland Fusiliers

S

O. SAMMON

1/8th Durham Light Infantry

F.C. SAXON

22nd Australian Infantry

J. SCOTT

1/5th Northumberland Fusiliers

J.W. SCOTT

10th Lincolnshire

R.W. SCOTT

1/7th Durham Light Infantry

G.J. SENYARD

1/19th London

J.C. SHAW

11th Royal Warwickshire

E.W. SHELDRICK

11th Royal West Kent

A.E.H. SHEPHERD

13th Rifle Brigade

E. SHEPPARD

Royal Field Artillery

W.H. SHEWARD

Royal Field Artillery

D. SHIELS

8th East Lancashire

H. SHOESMITH

1/23rd London

J. SHORE

20th Australian Infantry

W.A. SHORTER

Canadian Field Artillery

J. SIMMONS

Royal Field Artillery

G. SIMPKINS

6th/7th Royal Scots Fusiliers

C.S. SIMPSON

8th Yorkshire

J. SINCLAIR

6th Cameron Highlanders

C. SMALL

45th Australian Infantry

J.N. SMITH

Liverpool Rgt. & 9th Cheshire

P.A. SMITH

Royal Field Artillery

W.G. SQUIRES

Canadian Field Artillery

J.H. STANGER

12th Durham Light Infantry

S.N. STATON

Canadian Field Artillery

H. STEELE

Canadian Field Artillery

A.E. STEVENS

Canadian Field Artillery

D.J. STEVENS

Royal Field Artillery

A. STEWART

12th Highland Light Infantry

T. STEWART

Army Service Corps

W. SUMMERS

7th Seaforth Highlanders

E. SWAIN

1/5th Durham Light Infantry

W. SWAIN

8th Yorkshire

R. SWEET

Royal Army Medical Corps

T

G. TARR

8th Somerset Light Infantry

F.N. TATE

Australian Field Artillery

W.H. TATNALL

24th Australian Infantry

W.D. TAYLOR

10th Duke of Wellington's

H.E. THACKERY

1/4th East Yorkshire

E. THOMPSON

13th Durham Light Infantry

H.O. THOMPSON

1/6th Durham Light Infantry

J.T. TUCK

1/5th Gloucestershire

J. TWEEN

Royal Garrison Artillery

U

G.S. UNWIN

11th Sherwood Foresters

V

T. VENNELL

Australian Field Artillery

W

J.C. WADSWORTH

Royal Field Artillery

F. WAITE

11th West Yorkshire

D. WALKER

13th Royal Fusiliers

A. WARMAN

10th Royal Fusiliers

V.T. WASTELL

Royal Field Artillery

W. WATSON

13th Royal Scots

C.W. WEBB

6th Bedfordshire

H. WEBSTER

1/5th Yorkshire

W. WHILLOCK

1/5th Royal Sussex

F.G. WHITING

1/8th London

H. WHITTARD

1/22nd London

F.S. WHITTEN

Canadian Field Artillery

A.B. WILKINSON

1/5th Royal Sussex

W.T. WILKINSON

9th Yorkshire

A.E. WILKS

Royal Field Artillery

W.A. WILLIAMS

Royal Field Artillery

H.F. WILLISCROFT

Australian Field Artillery

E. WILSON

1st Loyal North Lancashire

H.R. WILSON, MC

1/5th Durham Light Infantry

R. WILSON

1/5th Northumberland Fusiliers

J.W. WISHART

Canadian Field Artillery

W.K. WOOD

Australian Field Artillery

F.G. WOODS

1/15th London

S.D. WRIGHT

21st Northumberland Fusiliers

J. WRIGHTSON

1/7th Durham Light Infantry

W.D. WROE

10th Lincolnshire

Y

S.J. YORKE

1/7th London

W.J. YOUNG

2nd Australian Pioneers

Becourt Military Cemetery C.W.G.C. web page